vlc - en to nl translation catalogue (1929 entries)

en: 
    Press the RETURN key to continue...
nl: 
    Druk op RETURN om verder te gaan...

en: 
    Warning: if you can't access the GUI anymore, open a dos command box, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I wxwin"
nl: 
    Waarschuwing: als de interface niet meer toegankelijk is open dan een dos commando omgeving en ga naar de directory waar VLC is geïnstalleerd. Voer daar het commando "vlc -I wxwin" uit.

en:  (default disabled)
nl:  (niet standaard)

en:  (default enabled)
nl:  (standaard)

en:  Apply
nl:  Pas Toe

en:  Cancel
nl:  Annuleer

en:  Clear
nl:  Verwijder

en:  Save
nl:  Opslaan

en:  to
nl:  naar

en: %i items in playlist
nl: %i elementen in afspeellijst

en: %s: illegal option -- %c
nl: %s: niet toegestane optie -- %c

en: %s: invalid option -- %c
nl: %s: incorrecte optie -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `%c%s' heeft geen argument

en: %s: option `%s' is ambiguous
nl: %s: optie `%s' is dubbelzinnig

en: %s: option `%s' requires an argument
nl: %s: optie `%s' heeft een argument nodig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `--%s' heeft geen argument

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `-W %s' heeft geen argument

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
nl: %s: optie `-W %s' is dubbelzinnig

en: %s: option requires an argument -- %c
nl: %s: optie vereiste een argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
nl: %s: de optie `%c%s' wordt niet herkend

en: %s: unrecognized option `--%s'
nl: %s: de optie `--%s' wordt niet herkend

en: &Add MRL...
nl: &Voeg MRL toe...

en: &Backward
nl: Ga &Terug

en: &Close
nl: S&luit

en: &File
nl: &Bestand

en: &Messages...
nl: Berichten...

en: &Messages...	Ctrl-M
nl: &Berichten...	Ctrl-M

en: &Navigation
nl: &Navigatie

en: &Open Playlist...
nl: &Open Afspeellijst

en: &Play
nl: &Start

en: &Playlist...	Ctrl-P
nl: &Speellijst...	Ctrl-P

en: &Preferences...
nl: &Voorkeuren...

en: &Reverse sort by title
nl: Sorteer op titel (inverse)

en: &Save
nl: Opslaan

en: &Save Playlist...
nl: &Bewaar Afspeellijst...

en: &Selection
nl: &Selectie

en: &Settings
nl: &Instellingen

en: &Shuffle Playlist
nl: &Shuffle Afspeellijst

en: &Slow
nl: &Langzaam

en: &Undock Ext. GUI
nl: Verberg Uitg. GUI

en: &View
nl: &Toon

en: (c) 1996-2004 the VideoLAN team
nl: (c) 1996-2004 het VideoLAN team

en: 1 (Lowest)
nl: 1 (Laagste)

en: 1:1 Original
nl: Normale grootte

en: 1:2 Half
nl: Halve grootte

en: 1:4 Quarter
nl: Kwart grootte

en: 1:File
nl: 1:Bestand

en: 2 Front 2 Rear
nl: 2 Voor 2 Achter

en: 2:1 Double
nl: Dubbele grootte

en: 3 Front 2 Rear
nl: 3 Voor 2 Achter

en: 3dfx Glide video output
nl: 3dfx Glide video uitvoer

en: 6 (Highest)
nl: 6 (Hoogste)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, random, scope, spectrum
nl: Een lijst met visuele effecten gescheiden door comma's.
    Huidige effecten zijn: dummy, random, scope, spectrum

en: A/52 dynamic range compression
nl: A/52 compressie dynamisch bereik

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
nl: AAC audio decoder (gebruikt libfaad2)

en: ALSA Device Name
nl: ALSA apparaatnaam

en: ALSA audio output
nl: ALSA audio uitvoer

en: ASCII-art video output
nl: video uitvoer in ASCII karakters

en: About
nl: Over

en: About %s
nl: Over %s

en: About VLC media player
nl: Over VLC media speler

en: About this application
nl: Over dit programma

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
nl: Accepteer commando's over een BSD socket

en: Access filter module
nl: Toegangsfilter module

en: Access filter modules
nl: Invoerfilter modules

en: Access module
nl: Toegangsmodule

en: Access modules
nl: Invoer modules

en: Access output
nl: Uitvoer methode

en: Access output are the ways the muxed streams are sent.This setting allows you to always force an access output.You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
nl: Uitvoer methodes zijn de manier waarop de streams worden verzonden nadat deze gemuxed is. Hiermee kun je een vaste uitvoer methode forceren, maar dat is niet verstandig om te doen.
     Ook instellingen voor de individuele uitvoer formaten kunnen hier gewijzigd worden.

en: Access output module
nl: Uitvoer methode module

en: Access:
nl: Invoer:

en: Act as master for network synchronisation
nl: Fungeer als bron voor de netwerk synchronisatie

en: Action mapping
nl: Actie mapping

en: Activate
nl: Activeer

en: Activate automatic black border cropping.
nl: Automatische verwijdering van zwarte randen

en: Active windows
nl: Actieve vensters

en: Adapter card to tune
nl: Adapter kaart voor tunen

en: Adapter cards have a device file in directory named /dev/dvb/adapter[n] with n>=0.
nl: Adapter kaarten gebruiken een apparaat bestand in de map genaamd /dev/dvb/adapter[n] met n>=0

en: Add
nl: Voeg toe

en: Add Interface
nl: Voeg Interface Toe

en: Add to Playlist
nl: Voeg toe aan Afspeellijst

en: Add wave header
nl: Voeg wave header toe

en: Address
nl: Adres

en: Address
nl: Adres

en: Address:
nl: Adres:

en: Adjust Image
nl: Beeldaanpassingen

en: Adjust VLC priority
nl: Pas VLCs prioriteit aan

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced input settings. Use with care.
nl: Geavanceerde invoer instellingen.

en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: Advanced options...
nl: Geavanceerde opties...

en: Advanced output:
nl: Geavanceerde uitvoer:

en: Albanian
nl: Albanees

en: All
nl: Allemaal

en: All items, unsorted
nl: Alle elementen, ongesorteerd

en: All playlists|*.pls;*.m3u;*.asx;*.b4s|M3U files|*.m3u
nl: Alle speellijsten|*.pls;*.m3u;*.asx;*.b4s|M3U bestande|*.m3u

en: Allow only one running instance
nl: Sta slechts een enkele instantie van VLC toe

en: Allow real-time priority
nl: Gebruik real-time prioriteit

en: Allow the decoder to partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
nl: Sta de decoder toe om beelden gedeeltelijk te decoderen of over te slaan indien er niet genoeg tijd is. Dit is handig bij een gebrek aan CPU kracht maar kan verstoorde beelden produceren.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for instance if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
nl: Het kan handig zijn om maar een enkele instantie van VLC te laten draaien. Bijvoorbeeld indien je bestanden met bepaalde extensies hebt verbonden aan VLC en je geen nieuwe instantie van VLC wil als je dubbelklikt op een bestand in Explorer. Met deze optie wordt het bestand dan in de reeds geopende versie van VLC geopend en toegevoegd aan de afspeellijst.

en: Allows growing the MTU if truncated packets are found
nl: Maak de pakketgrootte automatisch groter als er te korte pakketten worden gevonden.

en: Allows you optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
nl: Optimaliseer het uitlezen van het beeldscherm, door het in blokken van een bepaalde grootte te splitsen (16 is een redelijke waarde, 0 betekend uitgeschakeld.

en: Allows you to change the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
nl: Pas de resolutie van de Goom animatie aan. (hogere resoluties geeft mooiere resultaten, maar zal CPU intensiever zijn)

en: Allows you to define the "rating" that will be put in ASF comments.
nl: Specificeer de "rating" in de ASF metadata.

en: Allows you to define the author that will be put in ASF comments.
nl: Specificeer de auteur in de ASF metadata.

en: Allows you to define the comment that will be put in ASF comments.
nl: Specificeer het "commentaar" in de ASF metadata.

en: Allows you to define the copyright string that will be put in ASF comments.
nl: Specificeer de auteursrechten in de ASF metadata.

en: Allows you to define the time to live of the outgoing stream.
nl: De levenstijd van de uitgaande stream.

en: Allows you to define the title that will be put in ASF comments.
nl: Specificeer de titel in de ASF metadata.

en: Allows you to deinterlace the video before encoding.
nl: Hiermee kunt u video deinterlacen voor het te coderen.

en: Allows you to enable dedicated algorithms for interlaced frames.
nl: Gebruik specifieke algoritmes for interlaced frames.

en: Allows you to enable/disable the input clock synchronisation for real-time sources.
nl: Forceer het gebruik van kloksynchronisatie op real-time bronnen.

en: Allows you to force a constant bitrate encoding (CBR).
nl: Forceer Constant Bit Rate codering.

en: Allows you to give a broader description of the stream.
nl: Geef een duidelijk omschrijving van deze sessie.

en: Allows you to give a password that will be requested to access the stream.
nl: Het wachtwoord dat nodig is om de stream op te vragen.

en: Allows you to give a user name that will be requested to access the stream.
nl: De gebruikersnaam die nodig is om de stream op te vragen.

en: Allows you to give the mime returned by the server.
nl: Forceer de MIME voor de te verzenden HTTP stream.

en: Allows you to modify the account that will be used for the connection.
nl: Wijzig de account gegevens voor de connectie.

en: Allows you to modify the default TCP connection timeout. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de timeout voor TCP streams. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for CDDA streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor CDDA streams. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for DVDnav streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor DVDnav streams. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for DVDread streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor DVDread streams. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for DirectShow streams. This value should be set in milliseconds units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor streams van DirectShow. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for FTP streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor FTP streams. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for MMS streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard bufferwaarde voor MMS streams. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for RTSP streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor RTSP stromen. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for TCP streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor TCP stromen. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for UDP streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor UDP streams. Deze waarde wordt in millliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for cdda streams. This value should be set in milliseconds units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor cdda stromen. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for dvb streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor DVB streams. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for file streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor bestanden. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for http streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard waarde voor http stream buffer grootte. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for screen capture streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor streamen van het computer beeld. Deze waarde wordt in miliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the default caching value for v4l streams. This value should be set in millisecond units.
nl: Wijzig de standaard buffer grootte voor v4l bronnen. Deze waarde wordt in milliseconden opgegeven.

en: Allows you to modify the password that will be used for the connection.
nl: Wijzig het wachtwoord voor de connectie.

en: Allows you to modify the user agent that will be used for the connection.
nl: Wijzig de 'gebruikers agent' voor deze connectie.

en: Allows you to modify the user name that will be used for the connection (Basic authentication only).
nl: Wijzig de gebruikersnaam voor de connectie (Alleen Basic authentificatie).

en: Allows you to modify the user name that will be used for the connection to the SOCKS server.
nl: Wijzig de gebruikersnaam voor de connectie met de SOCKS server.

en: Allows you to modify the user name that will be used for the connection.
nl: Wijzig de gebruikersnaam voor de connectie.

en: Allows you to play split files as if they were part of a unique file. Specify a comma-separated list of files.
nl: Speel opgesplitste bestanden af alsof het een uniek bestand is. Specificeer als een door komma's gescheiden lijst van bestanden.

en: Allows you to reduce the speed of the animation (default 6, max 10).
nl: Wijzig de snelheid van de animatie (standaard 6, max 10)

en: Allows you to remap the actions.
nl: Wijzig de acties.

en: Allows you to scale the video before encoding.
nl: Hiermee kunt u video vergroten of verkleinen voor het te coderen.

en: Allows you to select different visual effects.
nl: Selecteer een van de visuele effecten

en: Allows you to select the default DVD angle.
nl: Selecteer de standaar DVD hoek

en: Allows you to set the desired frame rate for the capture.
nl: De gewenste framerate voor het opnemen.

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
nl: Specificeer de auteursrechten behorende bij de invoer

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
nl: Specificeer een datum behorende bij de invoer.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
nl: Specificeer een beschrijving behorende bij de invoer.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
nl: Specificeer een genre behorende bij de invoer

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
nl: Specificeer een titel behorende bij de invoer.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
nl: Specificeer een URL behorende bij de invoer.

en: Allows you to specify a URL with additional information on the stream.
nl: Specificeer een URL adres met extra informatie over deze sessie.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
nl: Specificieer een artiest behorende bij de invoer

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
nl: Specificeer een auteur behorende bij de invoer.

en: Allows you to specify an output frame rate for the video.
nl: Specificeer de frame-rate voor uitgaande streams.

en: Allows you to specify contact e-mail address for this session.
nl: Specificeer een e-mail contactadres voor deze sessie.

en: Allows you to specify if the transcoder should drop frames if your CPU can't keep up with the encoding rate.
nl: Als de CPU de benodigde snelheid voor de encodering niet aan kan, dan kunnen hiermee beelden overgeslagen worden.

en: Allows you to specify if this client should act as the master client for the network synchronisation.
nl: Specificeer of deze client als de primaire client moet handelen, om zo tijdssynchronisatie op het netwerk te forceren.

en: Allows you to specify subpictures filters used during the video transcoding. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video.
nl: Te gebruiken ondertitelingsfilters bij het transcoderen. De geproduceerde ondertitelingsbeelden worden direct/permanent op het beeld afgebeeld.

en: Allows you to specify the SDP used for the streaming output. You must use an url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
nl: Genereer een SDP voor de stream uitvoer. Gebruik een URL. http://location to access de SDP via HTTP, rtsp://location voor RTSP en sap:// for the SDP to be announced via SAP.

en: Allows you to specify the audio bitrate used for the streaming output.
nl: Specificeer de bitrate van het geluid (in kB/s) voor uitgaande streams.

en: Allows you to specify the audio encoder to use and its associated options.
nl: Specificeer de te gebruiken encoder en zijn opties.

en: Allows you to specify the audio sample rate used for the streaming output.
nl: De te gebruiken samplerate voor geluid voor uitgaande streams

en: Allows you to specify the base port used for the RTP streaming.
nl: Specificeer de standaard poort bij RTP streaming.

en: Allows you to specify the bottom coordinate for the video cropping.
nl: Specificeer de onderkant voor het croppen.

en: Allows you to specify the default audio port used for the RTP streaming.
nl: Specificeer de standaard poort voor audio streams bij RTP streaming.

en: Allows you to specify the default video port used for the RTP streaming.
nl: Specificeer de standaard poort voor video streams bij RTP streaming.

en: Allows you to specify the destination audio codec used for the streaming output.
nl: Specificeer het codec formaat voor de uitgaande audio streams.

en: Allows you to specify the destination subtitles codec used for the streaming output.
nl: Hiermee kunt u het formaat voor de te streamen ondertiteling instellen.

en: Allows you to specify the destination video codec used for the streaming output.
nl: Specificeer het codec formaat voor de uitgaande video streams.

en: Allows you to specify the directory where the video snapshots will be stored.
nl: De bestandsmap waarin de gemaakte snapshots zullen worden opgeslagen.

en: Allows you to specify the image format in which the video snapshots will be stored.
nl: Het bestandsformaat waarin het gemaakte snapshotbeeld zal worden opgeslagen.

en: Allows you to specify the ip address of the master client used for the network synchronisation.
nl: IP adres van de primaire client voor tijdssynchronisatie binnen het netwerk.

en: Allows you to specify the left coordinate for the video cropping.
nl: Specificeer de linker kant voor het croppen

en: Allows you to specify the muxer used for the audio streaming output.
nl: Specificeer het bestandsformaat voor de uitgaande audiostream.

en: Allows you to specify the muxer used for the streaming output.
nl: Specificeer het bestandsformaat voor de uitgaande stream.

en: Allows you to specify the muxer used for the video streaming output.
nl: Specificeer het bestandsformaat voor de uitgaande videostream.

en: Allows you to specify the number of B frames that will be coded between two reference frames.
nl: Het aantal B frames dat gecodeerd wordt tussen twee reference frames.

en: Allows you to specify the number of audio channels used for the streaming output.
nl: Het aantal audio kanalen in uitgaande streams

en: Allows you to specify the number of frames that will be coded for one key frame.
nl: Het aantal frames dat per key frame zal worden gecodeerd.

en: Allows you to specify the number of threads used for the transcoding.
nl: Het aantal threads dat gebruikt wordt voor transcodering.

en: Allows you to specify the output URL used for the audio streaming output.
nl: Specificeer de URL voor de uit te voeren audiostream..

en: Allows you to specify the output URL used for the streaming output.
nl: Specificeer de URL voor de uit te voeren stream.

en: Allows you to specify the output URL used for the video streaming output.
nl: Specificeer de URL voor de uit te voeren videostream.

en: Allows you to specify the output access method used for the audio streaming output.
nl: Specificeer het uitvoerformaat voor de uitgaande audiostream.

en: Allows you to specify the output access method used for the streaming output.
nl: Specificeer het uitvoerformaat voor de uitgaande stream.

en: Allows you to specify the output access method used for the video streaming output.
nl: Specificeer het uitvoerformaat voor de uitgaande videostream.

en: Allows you to specify the output muxer method used for the streaming output.
nl: Specificeer het bestandsformaat voor de uitgaande stream.

en: Allows you to specify the output video height.
nl: Specificeer de hoogte van de uitgaande streams.

en: Allows you to specify the output video width.
nl: Specificeer de breedte van de uitgaande streams.

en: Allows you to specify the right coordinate for the video cropping.
nl: Specificeer de rechter kant voor het croppen.

en: Allows you to specify the session name used for the streaming output.
nl: Specificeer een naam voor deze sessie.

en: Allows you to specify the subtitles encoder to use and its associated options.
nl: De te gebruiken encoder voor ondertiteling en zijn opties

en: Allows you to specify the time to live for the output stream.
nl: De levenstijd (TTL) van de uitgaande stream.

en: Allows you to specify the top coordinate for the video cropping.
nl: Specificeer de bovenkant voor het croppen

en: Allows you to specify the video bitrate tolerance in kbit/s.
nl: Hiermee kunt u de bitrate van de video specificeren (in kB/s)

en: Allows you to specify the video bitrate used for the streaming output.
nl: Hiermee kunt u de bitrate van de video specificeren (in kB/s).

en: Allows you to specify the video encoder to use and its associated options.
nl: Specificeer de te gebruiken encoder en zijn opties.

en: Allows you to start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warnings introductions.
nl: Start de DVD meteen in het hoofdmenu. Zo kan je alle nutteloze waarschuwingen overslaan

en: Alpha blending
nl: Doorzichtigheid

en: Alpha blending (0 -> 255). Default is 255
nl: Doorzichtigheid (0..255). Standaard is 255

en: Alternate fullscreen method
nl: Alternatieve volledig scherm methode

en: Alternative
nl: Alternatief

en: Alternatively, you can build an MRL using one of the following predefined targets:
nl: Bouw een MRL met behulp van de volgende voorgedefinieerde doelen:

en: AltiVec conversions from
nl: Altivec conversies van

en: Always on top
nl: Altijd Boven

en: Always place the video window on top of other windows.
nl: Plaats het video venster boven alle andere vensters

en: Always select the stream with the maximum bitrate.
nl: Selecteer altijd de stroom met de maximale bitrate.

en: American
nl: Amerikaans

en: Amount of joystick movement required for a movement to be recorded (0->32767).
nl: De hoeveelheid beweging die de joystick moet maken voordat beweging wordt geregistreerd. (0->32767)

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
nl: Wijzig de gevoeligheid voor een muisbeweging.

en: Amplification
nl: Versterking

en: An error has occurred which probably prevented the execution of your request:
nl: Er is een fout opgetreden die het onmogelijk maakte om uw verzoek af te handelen :

en: Announce Channel:
nl: Naam Kanaal:

en: Announce this session with SAP
nl: Verkondig deze sessie via SAP

en: Announce this session with SLP
nl: Verkondig deze sessie via SLP

en: Antenna
nl: Antenne

en: Antenna lnb_lof1 (kHz)
nl: Antenne lnb_lof1 (kHz)

en: Antenna lnb_lof2 (kHz)
nl: Antenne lnb_lof2 (kHz)

en: Antenna lnb_slof (kHz)
nl: Antenne lnb_slof (kHz)

en: Append
nl: Voeg toe

en: Append to file
nl: Voeg toe aan bestand

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
nl: Voeg toe aan een bestand als het reeds bestaat in plaats van het te overschrijven.

en: Application
nl: Applicatie

en: Apply
nl: Pas Toe

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Armenian
nl: Armeens

en: Artist
nl: Artiest

en: Ascii Art
nl: ASCII-art

en: Aspect ratio
nl: Beeldverhouding

en: Aspect ratio (4:3, 16:9).
nl: Beeldverhouding (4:3, 16:9).

en: Assigns a fixed PID to the PMT
nl: Ken een vast PID aan de PMT toe.

en: Assigns a fixed PID to the SPU.
nl: Ken een vast PID aan de ondertiteling stream toe

en: Assigns a fixed PID to the audio stream.
nl: Ken een vast PID aan de audio stream toe.

en: Audio CD - Track
nl: Audio CD - Spoor

en: Audio CD - Track %i
nl: Audio CD - Spoor %i

en: Audio CD device
nl: AudioCD Apparaat

en: Audio Channels
nl: Audio kanalen

en: Audio Device
nl: Audio apparaat

en: Audio Track
nl: Audio Spoor

en: Audio channels
nl: Audio kanalen

en: Audio delay down
nl: Verlaag audiovertraging

en: Audio delay up
nl: Verhoog audiovertraging

en: Audio desynchronization compensation
nl: Audio desynchronisatie compenseren

en: Audio device name
nl: Audio apparaat naam

en: Audio encoder
nl: Audio codec

en: Audio filters are used to postprocess the audio stream
nl: Audiofilters worden gebruikt om het geluid te bewerken

en: Audio output URL
nl: Audio uitvoer URL

en: Audio output access method
nl: Audio uitvoerformaat

en: Audio output frequency (Hz)
nl: Audio output frequentie (Hz)

en: Audio output saved volume
nl: Opgeslagen geluidsvolume

en: Audio output volume
nl: Geluidsvolume

en: Audio port
nl: Audio poort

en: Audio sample rate
nl: Samplerate geluid

en: Audio settings
nl: Audio instellingen

en: Audio track: %s
nl: Audio spoor: %s

en: Audio visualizations
nl: Geluidsvisualisaties

en: Audio visualizations
nl: Visuele geluidseffecten

en: Author
nl: Auteur

en: Author metadata
nl: Auteur metadata

en: Authors
nl: Auteurs

en: Authors: the VideoLAN Team, http://www.videolan.org/team/
nl: Auteurs: Het VideoLAN Team, http://www.videolan.org/team/

en: Auto re-connect
nl: Automatisch herverbinden

en: Autodetect subtitle files
nl: Detecteer automatisch bestanden met ondertiteling

en: Autodetection of MTU
nl: Autodetectie van pakketgrootte

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Automatic cropping
nl: Verwijder zwarte randen

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified.
nl: Detecteer automatisch een ondertitelingsbestand, indien er geen is gespecificeerd.s

en: Automatically play a file when selected in the file selection list
nl: Speel automatisch een bestand af, wanneer het geselecteerd word in de bestandenselectielijst.

en: Autoplay selected file
nl: Geselecteerd bestand automatisch afspelen

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidjaans

en: Back
nl: Terug

en: Backward
nl: Ga Terug

en: Band separator
nl: Ruimte tussen banden

en: Basque
nl: Baskisch

en: Be quiet
nl: Geen berichten in terminal

en: Belarusian
nl: Wit-Russisch

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Beware this will reset your VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
nl: Pas op dit zal uw VLC Media Player huidige instelling wissen en originele waarden weer terugplaatsen.
    Weet u zeker dat u door wil gaan?

en: Bitrate Tolerance:
nl: Bitrate tolerantie:

en: Bitrate peak
nl: Bitrate piek

en: Bits per sample
nl: Aantal bits per sample

en: Black
nl: Zwart

en: Blue
nl: Blauw

en: Blur factor (1-127)
nl: Vervagingsfactor (1-127)

en: Bookmark
nl: Bladwijzer

en: Bookmark %i
nl: Bladwijzer %i

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Bookmarks list for a stream
nl: Lijst van bladwijzers voor een stream.

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bottom
nl: Beneden

en: Bottom-Left
nl: Links-beneden

en: Bottom-Right
nl: Rechts-beneden

en: Brazilian
nl: Braziliaans

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Bring All to Front
nl: Alles op Voorgrond

en: British
nl: Engels

en: Browse...
nl: Blader...

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Burmese
nl: Burmeens

en: By category
nl: Per Categorie

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
nl: Normaal gesproken opent de dummy interface een dos command box. Het activeren van de stille mode creeert deze box niet, maar kan ook behoorlijk vervelend zijn als je VLC wil stoppen en er geen videowindow beschikbaar is.

en: By default the encoding is CBR.
nl: Standaard is de codering Constant Bit Rate

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
nl: Normaal gesproken opent de rc interface een DOS command box. Het activeren van de stille mode creeert deze box niet, maar kan ook behoorlijk vervelend zijn als je VLC wil stoppen en er geen videowindow beschikbaar is.

en: By default, all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
nl: Standaard worden alle kanalen uit de input opgeslagen. Hier kun je het aantal kanalen beperken.

en: C
nl: nl

en: C module that does nothing
nl: de C module die niks doet

en: CBR encoding
nl: CBR codering

en: CD-Text Arranger
nl: CD-Text Arrangeur

en: CD-Text Composer
nl: CD-Text Componist

en: CD-Text Disc ID
nl: CD-Text Disk ID

en: CD-Text Message
nl: CD-Text Bericht

en: CD-Text Performer
nl: CD-Text Uitvoerend artiest

en: CD-Text Songwriter
nl: CD-Text Liedschrijver

en: CDDB Artist
nl: CDDB Artiest

en: CDDB Category
nl: CDDB Categorie

en: CDDB Disc ID
nl: CDDB Disk ID

en: CDDB Extended Data
nl: CDDB Extra Data

en: CDDB Genre
nl: CDDB genre

en: CDDB Title
nl: CDDB Titel

en: CDDB Year
nl: CDDB jaar

en: CDDB server port
nl: CDDB Server poort

en: CDDB server uses this port number to communicate on
nl: CDDB server gebruikt deze poort om te communiceren

en: CMML annotations decoder
nl: CMML decoder

en: CPU features
nl: CPU instellingen

en: CSA Key
nl: CSA sleutel

en: CVD subtitle decoder
nl: CVD ondertiteling decoder

en: Cable
nl: Kabel

en: Cache CDDB lookups?
nl: Buffer CDDB informatie

en: Caching
nl: Buffering

en: Caching value (ms)
nl: Buffergrootte in ms

en: Caching value in microseconds
nl: Buffergrootte in microseconden

en: Caching value in ms
nl: Buffergrootte in ms

en: Can't save
nl: Kan niet opslaan

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Capture fragment size
nl: Fragmenten

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Change the default caching value (in milliseconds)
nl: Buffergrootte in microseconden (in ms)

en: Channel
nl: Kanaal

en: Channel Name
nl: Naam Kanaal

en: Channel mixer
nl: Kanalen mixer

en: Channel name
nl: Naam Kanaal

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
nl: Te gebruiken kanaal (Meestal 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo

en: Channel:
nl: Kanaal:

en: Channels
nl: Kanalen

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
nl: Chaoji VCD ondertiteling packetizer

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Chapter %d
nl: Hoofdstuk %d

en: Chapter %i
nl: Hoofdstuk %i

en: Chapter:
nl: Hoofdstuk:

en: Characteristic dimension
nl: Karakteristieke dimensie

en: Chechen
nl: Tjechisch

en: Chinese
nl: Chinees

en: Chinese Traditional
nl: Traditioneel Chinees

en: Choose a number corresponding to a screen in you video device selection menu and this screen will be used by default as the screen for 'fullscreen'.
nl: Kies een getal dat overeenkomt met het scherm in je video apparaat selectie menu en dit scherm wordt standaard gebruikt voor de 'volledige scherm' mode.

en: Choose a number corresponding to the number of an audio device, as listed in your 'Audio Device' menu. This device will then be used by default for audio playback.
nl: Kies een nummer overeenkomstig het nummer van een audio apparaat, zoals bekend is in jouw 'Audio apparaat' menu. Het apparaat zal dan standaard voor audio gebruikt worden.

en: Choose audio language
nl: Standaard audiotaal

en: Choose audio track
nl: Audiospoor

en: Choose chapter
nl: Kies een hoofdstuk

en: Choose directory
nl: Kies map

en: Choose file
nl: Kies Bestand

en: Choose program (SID)
nl: Selecteer programma (SID)

en: Choose programs
nl: Selecteer programmas

en: Choose subtitle language
nl: Standaard ondertitelingstaal

en: Choose subtitles track
nl: Ondertitelingsspoor

en: Choose the program
nl: Selecteer het programma

en: Choose the screen you want to use in fullscreen mode. For instance set it to 0 for first screen, 1 for the second.
nl: Kies het scherm dat je in de volledig scherm modus wilt gebruiken. Bijvoorbeeld: 0 voor het eerste scherm, 1 for het tweede.

en: Choose title
nl: Kies een titel

en: Choose your preferred video output and configure it here.
nl: Kies en configureer hier de gewenste video uitvoer methode.

en: Choose...
nl: Kies...

en: Christian rap
nl: Christelijke rap

en: Chroma modules settings
nl: Instellingen van chroma modules

en: Church Slavic
nl: Slavisch

en: Classic rock
nl: Klassieke Rock

en: Classical
nl: Klassiek

en: Clear
nl: Verwijder

en: Clear Menu
nl: Wis Menu

en: Click on "Advanced Options" to see all options.
nl: Selecteer "Geavenceerde Opties" om alle opties te zien.

en: Clock reference average counter
nl: Gemiddeld klok-referentie teller

en: Clock synchronisation
nl: Kloksynchronisatie

en: Clone
nl: Kloon

en: Clone video filter
nl: Kloon beeld van de video filter

en: Close
nl: Sluit

en: Close Window
nl: Sluit Venster

en: Close the window
nl: Sluit het venster

en: Codec Description
nl: Beschrijving codec

en: Codec Name
nl: Naam codec

en: Color ASCII art video output
nl: Video uitvoer in gekleurde ASCII karakters

en: Color inversion
nl: Kleur inversie

en: Color messages
nl: Gekleurde berichten in terminal

en: Comedy
nl: Comedie

en: Comma separated list of active windows, defaults to all
nl: Lijst met active vensters (door komma's gescheiden). Standaard: Allen

en: Command
nl: Commando

en: Comment
nl: Commentaar

en: Compact Disc Digital Audio (CD-DA) input
nl: Compact Disc Digital Audio (CD-DA) invoer

en: Concatenate with additional files
nl: Voeg extra bestand aan dit bestand toe

en: Condition variables implementation for Win9x (developers only)
nl: Conditionele variabelen implementatie voor Win9x (alleen ontwikkelaars)

en: Config of last used skin
nl: Configuratie van laatst gebruikte skin

en: Config of last used skin.
nl: Configuratie van laatst gebruikte skin

en: Configure
nl: Configureer

en: Configure the application
nl: Stel applicatie voorkeuren in

en: Contact CDDB via the HTTP protocol?
nl: Gebruik HTTP protocol voor CDDB

en: Contact this CDDB server look up CD-DA information
nl: Gebruik deze CDDB server om CD-DA informatie op te zoeken

en: Continue
nl: Ga Door

en: Control SAP flow
nl: Beheers de SAP flow

en: Control interface settings
nl: Instelling voor besturing interface

en: Control interfaces
nl: Besturing interfaces

en: Controller
nl: Bedieningspaneel

en: Controls
nl: Bediening

en: Conversions from
nl: Conversies van

en: Copy
nl: Kopieer

en: Copyright
nl: Auteursrechten

en: Copyright metadata
nl: Auteursrechten metadatas

en: Corba control
nl: Corba Bediening

en: CoreAudio output
nl: CoreAudio uitvoer

en: Correct Aspect Ratio
nl: Aspect Ratio bijstellen

en: Corsican
nl: Corsicaans

en: Couldn't create pixmap from file: %s
nl: Kon geen pixmap creëren van bestand: %s

en: Couldn't find pixmap file: %s
nl: Pixmap bestand niet gevonden: %s

en: Create "Fast start" files
nl: Maak "Snel start" bestanden

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows to benefit from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
nl: Gebruik videobuffers in systeemgeheugen in plaats van het geheugen op de videokaart. Deze optie wordt niet aanbevolen, daar systeemgeheugen trager is dan het speciale videogeheugen op de grafische kaart. De optie heeft geen effect als overlays gebruikt worden.

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Crop
nl: Verklein

en: Crop geometry (pixels)
nl: Afmetingen uitsnijding (pixels)

en: Crop video filter
nl: Uitsnijde video filter

en: Crypt audio
nl: Encrypt audio

en: Crypt audio using CSA
nl: Encrypt audio met CSA

en: Cube
nl: Kubus

en: Cut
nl: Knip

en: Cycle audio track
nl: Verander Audio Spoor

en: Cycle subtitle track
nl: Verander ondertitelings-spoor

en: Cycle through the available audio tracks(languages)
nl: Schakel tussen de beschikbare audio sporen (talen)

en: Cycle through the available subtitle tracks
nl: Schakel tussen de beschikbare ondertitelingssporen

en: Czech
nl: Tjechisch

en: D&elete
nl: V&erwijder

en: DAAP access
nl: DAAP toegang

en: DTS delay (ms)
nl: DTS vertraging (ms)

en: DTS dynamic range compression
nl: DTS dynamisch bereik compressie

en: DVB input with v4l2 support
nl: DVB invoer met v4l2 ondersteuning

en: DVB subtitles decoder
nl: DVD ondertiteling decoder

en: DVB subtitles encoder
nl: DVB ondertiteling encoder

en: DVD angle
nl: DVD hoek

en: DVD device
nl: DVD apparaat

en: DVD subtitles decoder
nl: DVD ondertiteling decoder

en: DVD subtitles packetizer
nl: DVD ondertiteling packetizer

en: DVD with menus
nl: DVD met menus

en: DVD without menus
nl: DVD zonder menus

en: DVDnav Input
nl: DVDnav input

en: Danish
nl: Deens

en: Date
nl: Datum

en: Date metadata
nl: Datum metadata

en: Debug mask
nl: Debug

en: Decimation:
nl: Afstand:

en: Default
nl: Standaard

en: Default devices
nl: Standaard apparaten

en: Default to 4212
nl: Standaard poort 4212

en: Default to admin
nl: Standaard "admin"

en: Defaults
nl: Standaardwaarden

en: Defines the CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
nl: Definieer de CSA encryptie sleutel. Dit moet een string van 16 characters zijn.

en: Defines the norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC)
nl: Defineer de video standaard van de videostream (Auto, SECAM, PAL of NTSC)

en: Defines the number of stars to draw with random effect.
nl: Het aantal te tekenen sterren bij het random effect

en: Defines the time the marquee must remain displayed, in milliseconds. Default value is 0 (remain forever).
nl: De tijd dat de tekst in beeld moet blijven in milliseconden. Standaard waarde is 0 (continue tonen).

en: Defines whether to draw peaks.
nl: Bepaald of er pieken moeten worden getekend.

en: Deinterlace mode
nl: Deinterlace methode

en: Deinterlacing video filter
nl: Deinterlace video filter

en: Delay
nl: Vertraging

en: Delay waited before the action is repeated if it is still triggered, in milliseconds.
nl: De hoeveelheid milliseconden dat wordt gewacht voordat the actie wordt herhaald

en: Delete
nl: Verwijder

en: Demux number
nl: Demux nummer

en: Demuxers are used to separate audio and video streams
nl: Demuxers worden gebruikt om de audio en video sporen van elkaar te scheiden.

en: Description
nl: Beschrijving

en: Description metadata
nl: Beschrijving metadata

en: Description stream output
nl: Beschrijving uitvoer

en: Destination
nl: Doel

en: Destination Target:
nl: Doel:

en: Destination Target:
nl: Doel:

en: Destination audio codec
nl: Doelformaat audio

en: Destination subtitles codec
nl: Formaat ondertiteling

en: Destination video codec
nl: Doelformaat video

en: Device
nl: Apparaat

en: Device name
nl: Apparaat naam

en: Device name
nl: Apparaat naam

en: Device number to use on adapter
nl: Apparaat nummer voor de adapter

en: Device properties
nl: Apparaat eigenschappen

en: Devices
nl: Apparaten

en: Dialog providers settings
nl: Instellingen van audio codeer modules

en: Direct rendering
nl: Direct renderen

en: DirectShow input
nl: DirectShow invoer

en: DirectX audio output
nl: DirectX audio uitvoer

en: DirectX video output
nl: DirectX video uitvoer

en: Directory
nl: Bestandsmap

en: Directory to cache CDDB requests
nl: Map waarin CDDB informatie wordt gebufferd

en: Disable
nl: Deactiveer

en: Disable this option to disable frame drops on MPEG-2 streams.
nl: Zonder deze instellingen worden geen beelden overgeslagen in MPEG-w streams.

en: Disc
nl: Disk

en: Disc type
nl: Disk type

en: Display name of the Service
nl: Toon de naam van de Service

en: Display resolution
nl: Weergave Resolutie

en: Display stream output
nl: Toon stream

en: Display while streaming
nl: Toon uitvoer op scherm tijdens het streamen

en: Display xosd output on the bottom of the screen instead of the top
nl: Toon xosd uitvoer beneden in het scherm in plaats van bovenaan

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
nl: Afstand tussen luidspreker links-voor en luisteraar gemeten in meters.

en: Distort mode
nl: Verstoringsmethode

en: Distort mode, one of "wave" and "ripple"
nl: Verstoringsmethode, of "wave" of "ripple"

en: Distort video filter
nl: Verstorings video filter

en: Do CDDB lookups?
nl: CDDB Lookups

en: Do not open a DOS command box interface
nl: Open geen dos commando box interface

en: Double Size
nl: Dubbele Grootte

en: Drop files to play
nl: Drop bestanden om af te spelen

en: Dummy access function
nl: Dummy toegangsfunctie

en: Dummy audio output function
nl: Dummy audio uitvoer functie

en: Dummy decoder function
nl: Dummy decoder functie

en: Dummy demux function
nl: Dummy demux functie

en: Dummy encoder function
nl: Dummy encoder functie

en: Dummy font renderer function
nl: Dummy font renderer functie

en: Dummy interface function
nl: Dummy interface functie

en: Dummy stream output
nl: Dummy stream uitvoer

en: Dummy video output function
nl: Dummy video uitvoer functie

en: Dump raw input
nl: Dump volledige invoer

en: Duplicate stream output
nl: Dupliceer stream

en: Duration
nl: Duur

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
nl: Compressie van het dynamisch bereik maakt de harde geluiden zachter en de zachte geluiden harder. Hiermee wordt het makkelijker om naar streams te luisteren in een rumoerige omgeving zonder iemand te storen. Als deze optie uit staat, dan wordt het geluid aangepast aan een filmtheater of een kamer.

en: E&xit	Ctrl-X
nl: &Afsluiten	Ctrl-X

en: E_xit
nl: Af_sluiten

en: Edit
nl: Bewerk

en: Edit bookmark
nl: Wijzig bladwijzer

en: Effects list
nl: Lijst van effecten

en: Either you are running Mac OS X pre 10.2 or you haven't experienced any heavy crashes yet.
nl: Of u draait een versie van MacOSX van voor 10.2 of u heeft nog geen crashes gehad.

en: Eject
nl: Verwijder

en: Eject disc
nl: Verwijder schijf

en: Electronic
nl: Electronisch

en: Element aspect ratio
nl: Schermelementen beeldverhouding

en: Elementary stream output
nl: Elementaire stream uitvoer

en: Embed the video inside the interface instead of having it in a separate window.
nl: Toont video in de interface ipv in een apart venster.

en: Embed video in interface
nl: Video in interface

en: Empty
nl: Leeg

en: Enable
nl: Activeer

en: Enable CD paranoia?
nl: Schakel CD paranoia in

en: Enable CPU 3D Now! support
nl: Schakel de CPU's 3D Now! support in

en: Enable CPU AltiVec support
nl: Schakel de CPU's AltiVec support in

en: Enable CPU MMX EXT support
nl: Schakel de CPU's MMX EXT support in

en: Enable CPU MMX support
nl: Schakel de CPU's MMX support in

en: Enable CPU SSE support
nl: Schakel de CPU's SSE support in

en: Enable CPU SSE2 support
nl: Schakel de CPU's SSE2 support in

en: Enable FPU support
nl: Schakel FPU support in

en: Enable audio
nl: Schakel geluid in

en: Enable audio stream output
nl: Maak audio stream uitvoer mogelijk

en: Enable interlaced encoding
nl: Interlaced encoding

en: Enable peaks
nl: Schakel pieken in

en: Enable streaming of all ES
nl: Stream alle ES

en: Enable the equalizer. You can either manually change the bands or use a preset.
nl: Activeer de equalizer

en: Enable transparency effects
nl: Transparantie

en: Enable video
nl: Schakel video in

en: Enable video stream output
nl: Gebruik video stream uitvoer

en: Enable wallpaper mode
nl: Bureaubladachtergrond mode

en: Enable/disable audio rendering.
nl: Audio rendering

en: Enable/disable video rendering.
nl: Video rendering

en: Enables/disables the status bar
nl: Toon/Verberg de statusbar

en: Enables/disables the toolbar
nl: Toon/Verberg de toolbar

en: Encapsulation Method
nl: Inkapseling Methode

en: Encoders settings
nl: Instellingen van codeer modules

en: Encoding quality
nl: Kwaliteit encodering

en: English
nl: Engels

en: Entries
nl: Onderdeel

en: Entry
nl: Onderdeel

en: Equalizer 10 bands
nl: 10 bands equalizer

en: Equalizer preset
nl: Equalizer voorkeuren

en: Error
nl: Fout

en: Error loading pixmap file: %s
nl: Fout tijdens laden van pixmap bestand: %s

en: Error resilience
nl: Fout tolerantie

en: EsounD audio output
nl: EsounD audio uitvoer

en: Ethnic
nl: Etnisch

en: Exit the program
nl: Sluit programma af

en: Exiting...
nl: Afsluiten...

en: Experimental
nl: Experimenteel

en: Export SDP as file
nl: Exporteer SDP als bestand

en: Extended controls
nl: Uitgebreide opties

en: FEC=Forward Error Correction mode [9=auto]
nl: FEC=Forward Error Correction mode [9=auto].

en: FTP input
nl: FTP invoer

en: FTP password
nl: FTP wachtwoord

en: FTP user name
nl: FTP gebruikersnaam

en: Fake TTY
nl: Simuleer TTY

en: Faroese
nl: Faroees

en: Fas&t
nl: S&nel

en: Fast
nl: Snel

en: Fast Forward
nl: Snel Vooruit

en: Fast mutex on NT/2K/XP (developers only)
nl: Snelle mutex op NT/2K/XP (alleen ontwikkelaars)

en: Faster
nl: Sneller

en: File
nl: Bestand

en: File audio output
nl: Audio bestands uitvoer

en: File logging
nl: Bestandslogging

en: File stream output
nl: Bestands stream uitvoer

en: File to which the audio samples will be written to
nl: Bestand waar de audio naar toegeschreven zal worden

en: Filebrowser starting point
nl: Beginpunt bestandenkiezer

en: Filedump demuxer
nl: Dumpbestand demuxer

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Filename of dump
nl: Bestandsnaam

en: Filename prefix
nl: Bestandsnaam

en: Files
nl: Bestanden

en: Fill fullscreen
nl: Beeld uitvullen

en: Finnish
nl: Fins

en: First Entry Point
nl: Eerste begin punt

en: Fit to Screen
nl: Vul Scherm

en: Flat
nl: Normaal

en: Flip horizontally
nl: Keer Horizontaal om

en: Flip vertical position
nl: Roteer vertikaal

en: Flip vertically
nl: Keer vertikaal om

en: Float on Top
nl: Altijd Boven

en: Font
nl: Lettertype

en: Font filename
nl: Lettertype bestandsnaam

en: Font size
nl: Lettertype grootte

en: Font size in pixels
nl: Lettertype grootte in pixels

en: Font size, pixels
nl: Lettergrootte in pixels

en: Font used to display text in the xosd output
nl: Gebruik dit lettertype voor tekst in xosd uitvoer

en: Force IPv4
nl: Forceer IPv4

en: Force IPv6
nl: Forceer IPv6

en: Force index creation
nl: forceer de creatie van een index

en: Force interleaved method
nl: Forceer de interleave methode

en: Force mono audio
nl: Gebruik mono geluid

en: Force options for separate subtitle files.
nl: Forceer opties voor ondertitelbestanden.

en: Force selection of all streams
nl: Forceer selectie van alle stromen

en: Force subtitle position
nl: Forceer ondertiteling positie

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
nl: Forceer het chroma formaat (eg. I420 (standaard), RV24, etc.) dat door DirectShow video gebruikt wordt.

en: Force the Video4Linux video device to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
nl: Forceer het Video4Linux video apparaat om een specifiek chroma formaat (bv. I420 (standaard), RV24, etc.)

en: Force the XVideo renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
nl: Forceer de XVideo renderer om een specifiek chroma formaat te gebruiken in plaats van de snelste en meest efficiënte.

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
nl: Forceer de dummy video output om beelden te creëren met een specifiek chroma formaat in plaats van te proberen de performance te verbeteren door de snelste module te gebruiken.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
nl: Forceer de rc module om stdin als TTY te gebruiken.

en: Format to use in playlist "title" field when no CDDB
nl: Formaat zoals gebruikt in het afspeellijst "titel" veld (geen CDDB)

en: Format to use in playlist "title" field when using CDDB
nl: Formaat zoals gebruikt in het afspeellijst "titel" veld (wel CDDB)

en: Format used in the GUI Playlist Title. Similar to the Unix date 
    Format specifiers that start with a percent sign. Specifiers are: 
       %M : The current MRL
       %m : The CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : The number of tracks on the CD
       %T : The track number
       %s : Number of seconds in this track
       %S : Number of seconds in the CD
       %t : The track title or MRL if no title
       %% : a %
nl: Het formaat zoals gebruikt in GUI Afspeellijst Titel komt overeen met de Unix datum 
    Formaat specifiers beginnen met een percentage teken. De percentage tekens zijn:
       %M : Huidige MRL
       %m : Het CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : Aantal tracks op de CD
       %T : Het track nummer
       %s : Aantal seconden in dze track 
       %% : een %

en: Format used in the GUI Playlist Title. Similar to the Unix date 
    Format specifiers that start with a percent sign. Specifiers are: 
       %a : The artist (for the album)
       %A : The album information
       %C : Category
       %e : The extended data (for a track)
       %I : CDDB disk ID
       %G : Genre
       %M : The current MRL
       %m : The CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : The number of tracks on the CD
       %p : The artist/performer/composer in the track
       %T : The track number
       %s : Number of seconds in this track
       %S : Number of seconds in the CD
       %t : The track title or MRL if no title
       %Y : The year 19xx or 20xx
       %% : a %
nl: Het formaat zoals gebruikt in GUI Afspeellijst Titel
    Formaat specifiers beginnen met een percentage teken. De percentage tekens zijn:
       %a : De artiest
       %A : Album informatie
       %C : Categoiey
       %e : Extended data 
       %I : CDDB disk ID
       %G : Genre
       %M : Huidige MRL
       %m : Het CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : Aantal tracks op de CD
       %p : De artiest/performer/componist van de track
       %T : Het track nummer
       %s : Aantal seconden in deze track 
       %t : De titel
       %Y : Het jaar 19xx of 20xx
       %% : een %

en: Forward
nl: Sneller

en: Framebuffer device
nl: Framebuffer apparaat

en: Frames per Second
nl: Beelden per seconde

en: Frames per second
nl: Beelden per seconde

en: Freetype2 font renderer
nl: Freetype2 lettertype renderer

en: French
nl: Frans

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Frequency:
nl: Frequentie:

en: From
nl: Van

en: Full bass
nl: Bass

en: Full path of the PNG file to use.
nl: Locatie van het te gebruiken PNG bestand

en: Full treble
nl: Treble

en: Fullscreen
nl: Volledig Scherm

en: Fullscreen video output
nl: Volledig Scherm

en: GNU/Linux console framebuffer video output
nl: GNU/Linux console framebuffer video uitvoer

en: GOP size
nl: GOP grootte

en: GaLaktos visualization plugin
nl: GaLaktos animatie plugin

en: Game
nl: Spellen

en: Gangsta
nl: Gangster

en: Gathering stream output
nl: Verzamel stream uitvoer

en: General
nl: Algemeen

en: General audio settings
nl: Algemene audio instellingen

en: General interface setttings
nl: Algemene interface instellingen

en: General stream output settings
nl: Algemene streamuitvoer instellingen

en: General video settings
nl: Algemene video instellingen

en: Georgian
nl: Georgisch

en: German
nl: Duits

en: Give the language of the audio track you want to use (comma separted, two or tree letter country code).
nl: Te selecteren taal voor een audiospoor (2 of 3 letter landcode).

en: Give the stream number of the audio track you want to use(from 0 to n).
nl: Selecteer met behulp van een nummer (van 0 tot n) welk audio spoor je wilt gebruiken.

en: Give the stream number of the subtitle track you want to use (from 0 to n).
nl: Selecteer met behulp van een nummer (van 0 tot n) het ondertitelingsspoor.

en: GnuTLS TLS encryption layer
nl: GnuTLS TLS encryptie laag

en: Go Backward
nl: Ga Terug

en: Go To:
nl: Ga naar:

en: Go back in browsing history
nl: Ga terug in blader geschiedenis

en: Go backward
nl: Ga Terug

en: Go forward in browsing history
nl: Go voorwaarts in de blader geschiedenis

en: Go to Chapter
nl: Ga naar Hoofdstuk

en: Go to Title
nl: Ga naar Titel

en: Goom animation speed
nl: Animatiesnelheid Goom

en: Goom display height
nl: Hoogte Goomvideo

en: Goom display width
nl: Breedte Goomvideo

en: Got directly so specified point
nl: Ga rechtstreeks naar gespecificeerd punt

en: Gray
nl: Grijs

en: Grayscale video output
nl: Video uitvoer in grijswaarden

en: Greek, Modern ()
nl: Modern Grieks

en: Green
nl: Groen

en: Group
nl: Groep

en: Group packets
nl: Groepeer packets

en: H264 video packetizer
nl: H.264 video packetizer

en: HAL device detection
nl: HAL apparaten detectie

en: HD1000 video output
nl: HD1000 videa uitvoer

en: HTTP announce
nl: HTTP aankondiging

en: HTTP input
nl: HTTP invoer

en: HTTP password
nl: HTTP wachtwoord

en: HTTP remote control interface
nl: HTTP besturingsinterface

en: HTTP stream output
nl: HTTP stream uitvoer

en: HTTP user agent
nl: HTTP 'gebruikers agent'

en: HTTP user name
nl: HTTP gebruikersnaam

en: Half Size
nl: Halve Grootte

en: Headphone virtualization
nl: Koptelefoon effect

en: Headphones
nl: Koptelefoon

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Height
nl: Hoogte

en: Height in pixels
nl: Hoogte in pixels

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetect)
nl: Hoogte van de op te nemen stream (-1 voor autodetectie)

en: Help options
nl: Bitrate Opties

en: Hide Others
nl: Verberg Anderen

en: Hide VLC
nl: Verberg VLC

en: Hide the main interface window
nl: Verberg het hoofdscherm

en: High quality audio resampling
nl: Hoge kwaliteit audio resampling

en: History parameter
nl: Historie

en: History parameter, number of frames used for detection
nl: Aantal beelden dat gebruikt word voor de detectie

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Horizontal border width in pixels
nl: Horizontale randbreedte in pixels

en: Host address
nl: Adres Server

en: Hot keys
nl: Sneltoetsen

en: Hotkeys management interface
nl: Sneltoets interface

en: Hotkeys settings
nl: Sneltoetsen

en: Hue
nl: Tint

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hurry up
nl: Schiet op

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nl: I420,IYUV,YV12 to RGB,RV15,RV16,RV24,RV32 conversies

en: ID3 tag parser using libid3tag
nl: ID3 tag parser gebruikt libid3tag

en: IPv4 network abstraction layer
nl: IPv4 network abstractie laag

en: IPv4-SAP listening
nl: Luister naar IPv4 SAP

en: IPv6 SAP scope
nl: IPv6 SAP bereik

en: IPv6 network abstraction layer
nl: IPv6 network abstractie laag

en: IPv6-SAP listening
nl: Luister naar IPv6 SAP

en: ISO-9660 Application ID
nl: ISO-9660 Applicatie ID

en: ISO-9660 Preparer
nl: ISO-9660 Prepareur

en: ISO-9660 Publisher
nl: ISO-9660 Uitgever

en: ISO-9660 Volume Set
nl: ISO-9660 Set

en: Icelandic
nl: IJslands

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
nl: Gebruik VCD playback control indien gewenst, anders speel de tracks af.

en: If enabled the interface will install the Service and exit.
nl: Indien geselecteerd zal de interface de service selecteren en zichzelf sluiten.

en: If enabled the interface will uninstall the Service and exit.
nl: Indien geselecteerd zal de interface de service deselecteren en zichzelf sluiten.

en: If enabled, VLC will try to take advantage of the overlay capabilities of your graphics card (hardware acceleration).
nl: Standaard probeert VLC snelheidswinst te halen uit het gebruik van de overlay mogelijkheden van de aanwezige grafische kaart.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
nl: Indien niet nul, dan geeft dit aanvullende debug informatie.

en: If set cache CDDB information about this CD
nl: Buffer CDDB informatie van de CD

en: If set, lookup CD-DA track information using the CDDB protocol
nl: Zoek CD-DA informatie op met het CDDB protocol

en: If set, the CDDB server gets information via the CDDB HTTP protocol
nl: De CDDB server vindt zijn informatie via het CDDB HTTP protocol.

en: If the OpenGL cube effect is enabled, this controls its rotation speed.
nl: Dit bepaald de rotatie snelheid van het OpenGL-kubus effect.

en: If the file exists and this option is selected, the existing file will not be overwritten.
nl: Als het bestand reeds bestaat, overschrijf het dan niet, maar voeg de nieuwe data er aan toe.

en: If this option is disabled, VLC will avoid creating window caption, frames, etc... around the video. Currently only supported on Windows.
nl: Zonder deze optie zullen geen window titelbalken, venster randen, etc rond het videobeeld worden gebruikt.

en: If this option is enabled, VLC will always start a video in fullscreen mode.
nl: Als deze optie gebruikt wordt, dan zal VLC een video altijd op volledige scherm grootte afspelen.

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone
nl: Hou het aantal SAP announcements onder controle, zodat niet de hele MBone continue announcements krijgt.

en: If this option is selected, a SAP caching mechanism will be used. This will result in lower SAP startup time, but you could end up with items corresponding to legacy streams.
nl: Gebruik een SAP cache. Dit verlaagd the opstarttijd van SAP, maar er kunnen elementen in de lijst staan die niet langer beschikbaar zijn.

en: If you believe that it is a bug, please follow the instructions at:
nl: Mocht u van mening zijn dat het een software fout betreft, volg dan de instructies op:

en: If you check this box, IPv4 will be used by default for all UDP and HTTP connections.
nl: Het selecteren van deze optie zorgt ervoor dat IPv4 gebruikt wordt voor alle UDP en HTTP connecties.

en: If you check this box, IPv6 will be used by default for all UDP and HTTP connections.
nl: Het selecteren van deze optie zorgt ervoor dat IPv6 gebruikt wordt voor alle UDP en HTTP connecties.

en: If you enable this settting, the equalizer filter will be applied twice. The effect will be sharper.
nl: Met deze instelling wordt het equalizer effect twee keer toegepast. Het resultaat zal nauwkeuriger zijn.

en: If you graphics card provides several adaptors, this option allows you to choose which one will be used (you shouldn't have to change this).
nl: Indien de grafische kaart meedere adaptors (uitgangen) biedt, dan zal deze optie het mogelijk maken om er een te kiezen.

en: If you have several interfaces on your machine and use the multicast solution, you will probably have to indicate the IP address of your multicasting interface here.
nl: Als er meerdere netwerk interfaces zijn in de computer en multicast wordt gebruikt, dan kun je hier het IP adres van de multicast netwerk interface instellen.

en: If you want VLC to keep playing the playlist indefinitely then enable this option.
nl: Schakel deze optie in als VLC oneindig de speellijst moet herhalen.

en: If your processor has a floating point calculation unit, VLC can take advantage of it.
nl: Als de processor een floating point unit heeft, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de 3D Now! instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de AltiVec instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de MMX EXT instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de MMX instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de SSE instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
nl: Als de processor de SSE instructieset ondersteunt, dan kan VLC hier gebruik van maken.

en: Ignore files with these extensions
nl: Negeer bestanden

en: Image adjust
nl: Beeld eigenshappen

en: Image brightness (0-2)
nl: Helderheid van het beeld (0-2)

en: Image contrast (0-2)
nl: Contrast van het beeld (0-2)

en: Image file
nl: Afbeeldingsbestand

en: Image format
nl: Afbeeldingsformaat

en: Image gamma (0-10)
nl: Gamma correctie op het beeld (0-10)

en: Image hue (0-360)
nl: Tint van het beeld (0-360)

en: Image properties filter
nl: Beeld eigenschappen filter

en: Image saturation (0-3)
nl: Kleurverzadiging van het beeld (0-3)

en: Image video output
nl: Afbeeldingen video uitvoer

en: Image wall
nl: Video wand

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
nl: In een multimonitor configuratie kan de Windows apparaatnaam van het beeldscherm waarop je de video wilt zien opgegeven worden. Bijvoorbeeld: "\\.\DISPLAY1" of "\\.\DISPLAY2".

en: In fullscreen mode, crop the picture if necessary in order to fill the screen without black borders (OpenGL only).
nl: Crop het beeld als het in fullscreen zwarte randen heeft.

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
nl: In deze sectie kan het gedrag van de ondertiteling demuxer aangepast worden. Bijvoorbeeld het type ondertiteling and de bestandsnaam.

en: Increase the priority of the process
nl: Verhoog de prioriteit van het proces

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time.
    However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
nl: Het verhogen van de prioriteit van het proces verbetert zeer waarschijnlijk de prestaties van VLC omdat het niet zo snel gestoord zal worden door andere applicaties die anders teveel processorkracht zouden gebruiken.
    Maar in bepaalde omstandigheden (bugs) kan VLC de volledige processor in beslag nemen en de computer erg traag maken. Een herstart kan noodzakelijk zijn.

en: Indicate here the Time To Live of the multicast packets sent by the stream output.
nl: Geef hier de timeout aan voor multicast pakketjes verstuurd door de stream output

en: Indicate here the multicast output interface. This overrides the routing table.
nl: De interface te gebruiken voor multicast. Dit negeert de standaard routing instellingen van het OS.

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Infrared remote control interface
nl: infrarood afstandsbediening

en: Input
nl: Bron

en: Input / Codecs
nl: Invoer / Codecs

en: Input list
nl: Invoer lijst

en: Input repetitions
nl: Invoer herhalingen

en: Input slave (experimental)
nl: Extra input (experimenteel)

en: Input start time (seconds)
nl: Invoer begintijd (seconden)

en: Input stop time (seconds)
nl: Invoer eindtijd (seconden)

en: Install Windows Service
nl: Installeer Windows Service

en: Instead of keeping the aspect ratio of the movie when resizing the video, stretch the video to fill the entire window.
nl: Vul het venster volledig met beeld. De hoogte-breedte verhouding wordt hierbij genegeerd.

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file
nl: Voeg een WAV header toe aan het bestand in plaats van alleen de data te schrijven.

en: Instrumental
nl: Instrumentaal

en: Instrumental pop
nl: Instrumentale pop

en: Instrumental rock
nl: Instrumentale rock

en: Interface default search path
nl: Interface standaard zoekpad

en: Introduces a delay in the display of the stream.
nl: Vertraag het afbeelden van de stream

en: Invalid selection
nl: Incorrecte selectie

en: Inversion mode
nl: Inversie mode

en: Invert
nl: Inverteer

en: Invert video filter
nl: Inversie video filter

en: Irish
nl: Iers

en: Italian
nl: Italiaans

en: Item
nl: Onderdeel

en: Item Info
nl: Info voor Elementen

en: JPEG camera demuxer
nl: MJPEG demuxer

en: Japanese
nl: Japans

en: Javanese
nl: Javaans

en: Joystick control interface
nl: joystick bediening interface

en: Joystick device
nl: Joystick apparaat

en: Jump
nl: Spring

en: Jump 1 minute backwards
nl: Spring 1 minuut terug in de tijd

en: Jump 1 minute forward
nl: Spring 1 minuut vooruit in de tijd

en: Jump 10 seconds backwards
nl: Spring +10 seconden terug in de tijd

en: Jump 10 seconds forward
nl: Spring 10 seconden vooruit in de tijd

en: Jump 5 minutes backwards
nl: Spring 5 minuten terug in de tijd

en: Jump 5 minutes forward
nl: Spring 5 minuten vooruit in de tijd

en: Jump to:
nl: Ga naar:

en: Keep aspect ratio when resizing
nl: Behoud beeldverhouding

en: Keep original size
nl: Behoud originele grootte

en: Keep stream output open
nl: Behoud streamuitvoer

en: Key
nl: Toets

en: Key interval
nl: Keyframe interval

en: Keyframe Interval:
nl: Keyframe interval:

en: Korean
nl: Koreaans

en: Language
nl: Taal

en: Language requested in SLP requests
nl: Taal in SLP requests

en: Languages
nl: Talen

en: Large
nl: Groot

en: Large Hall
nl: Grote Zaal

en: Larger
nl: Groter

en: Last Entry Point
nl: Laatste begin punt

en: Last skin used
nl: Laatst gebruikte skin

en: Late delay (ms)
nl: Toegestane vertraging (ms)

en: Latin
nl: Latijn

en: Latvian
nl: Lets

en: Left
nl: Linker

en: License
nl: Licentie

en: Lime
nl: Limoen

en: Linear PCM audio decoder
nl: lineaire PCM audio decoder

en: Linear PCM audio packetizer
nl: lineaire PCM audio packetizer

en: Linux OSS audio output
nl: Linux OSS audio uitvoer

en: List ID
nl: Lijst ID

en: List of video output modules
nl: Lijst van video output modules

en: Listen for SAP announces on another address
nl: Luister naar SAP aankondigingen op een niet standaard adres.

en: Load subtitles file:
nl: Gebruik ondertiteling in bestand:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
nl: Laad dit ondertitelingsbestand. Forceert een bestand en kan gebruikt worden als autodectectie niet werkt.

en: Log filename
nl: Log bestandsnaam

en: Log format
nl: Log formaat

en: Logo filename
nl: Log bestandsnaam

en: Logo overlay
nl: Logo overlap

en: Logo position
nl: Start positie

en: Logo sub filter
nl: Logo overlay filter

en: Logo video filter
nl: Logo overlap filter

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
nl: Zoek ook naar ondertitelingsbestanden in deze mappen

en: Low resolution decoding
nl: Decodeer op lage resolutie

en: M3U file
nl: M3U bestand

en: M3U file|*.m3u
nl: M3U bestand|*.m3u

en: M3U playlist exporter
nl: Exporteer M3U speellijst

en: M3U playlist import
nl: M3U speellijst importeren

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
nl: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversies

en: MMX conversions from
nl: MMX conversies van

en: MP4/MOV muxer
nl: MP4/MOV demuxer

en: MPEG 1 Format
nl: MPEG 1 Formaat

en: MPEG Encoding cards input (with ivtv drivers)
nl: MPEG Encodeer kaarten invoer (met ivtv drivers)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
nl: MPEG I/II video decoder (gebruikt libmpeg2)

en: MPEG-I/II video packetizer
nl: MPEG I/II video packetizer

en: MPEG2 video switcher stream output
nl: MPEG2 video switcher stream uitvoer

en: MPEG2 video transrating stream output
nl: MPEG2 video transrating stream uitvoer

en: MTU of the network interface
nl: MTU van de netwerk interface

en: Macedonian
nl: Macedonisch

en: Maltese
nl: Maltees

en: Manually added
nl: Met de hand toegevoegd

en: Maroon
nl: Kastanjebruin

en: Marquee display sub filter
nl: Tekst overlay sub filter

en: Marquee position
nl: Start positie

en: Master client ip address
nl: IP adres van primaire client

en: Matrox Graphic Array video output
nl: Matrox Graphic Array video uitvoer

en: Max seek interval (seconds)
nl: Maximale zoek interval (seconden)

en: Maximum encoding bitrate
nl: Maximale codering bitrate

en: Maximum height for the configuration windows
nl: Maximum hoogte voor de configuratie schermen

en: Maximum number of shoutcast servers to be listed
nl: Maximum aantal weer te geven shoutcast servers.

en: Media &Info...
nl: Stream informatie...

en: Media Resource Locator (MRL)
nl: Media Resource Locater (MRL)

en: Mega bass
nl: Mega bas

en: Mega bass cut off (10-100Hz)
nl: Mega bass plafond niveau (10-100Hz)

en: Mega bass cut off (Hz)
nl: Mega bass plafond niveau (Hz)

en: Mega bass level (0-100 defaults to 0)
nl: Mega bass niveau (0-100 standaard is 0)

en: Mega bass level (0-100)
nl: Mega bas niveau (0-100)

en: Memory copy module
nl: Geheugen kopieer module

en: Messages
nl: Berichten

en: Messages...
nl: Berichten...

en: Messages:
nl: Berichten:

en: Meta-information
nl: Metadata

en: Method used by libdvdcss for decryption
nl: Methode die libdvdcss moet gebruiken voor de ontcijfering

en: Microsoft Media Server (MMS) input
nl: Microsoft Media Server (MMS) invoer

en: Middle
nl: Middelste

en: Mime
nl: MIME

en: Minimize Window
nl: Minimalizeer Venster

en: Minimize number of threads
nl: Minimaliseer het aantal threads dat VLC nodig heeft om te draaien

en: Minimum encoding bitrate
nl: Minimum codering bitrate

en: Miscellaneous
nl: Overige

en: Miscellaneous audio settings and modules
nl: Overige audio instellingen en modules

en: Miscellaneous options
nl: Overige Opties

en: Miscellaneous settings related to On Screen Display, subtitles and overlay subpictures
nl: Instellingen betreffende On Screen Display, ondertiteling en overlay

en: Miscellaneous stress tests
nl: Verschillende stress tests

en: Modulation type
nl: Modulatie type

en: Modulation type for front-end device.
nl: Modulatie typen voor het 'frontend' apparaat.

en: Modules search path
nl: Module zoekpad

en: Mongolian
nl: Mongools

en: More Info
nl: Meer Informatie

en: More info
nl: Meer Info

en: More information
nl: Meer informatie

en: Mosaic
nl: Mozaïek

en: Mosaic alignment
nl: Mozaïek uitlijning

en: Mosaic bridge
nl: Mozaïek bridge

en: Mosaic bridge stream output
nl: Mozaïek bridge stream uitvoer

en: Mosaic video sub filter
nl: Mozaïek video sub filter

en: Motion blur filter
nl: Beweging vervagingsfilter

en: Motion detect
nl: Modulatie type

en: Motion detect video filter
nl: Bewegingsdetectie filter

en: Motion threshold
nl: Bewegingsdrempel

en: Motion threshold (10-100)
nl: Bewegingsdrempel (10-100)

en: Mouse gestures control interface
nl: Muis bediening met muisgebaren

en: Multicast output interface
nl: Multicast netwerkinterface

en: Multipart separator string
nl: Multipart scheidingsregel

en: Mute
nl: Geluid Stil

en: Muxers are the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a muxer.You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
nl: Muxers worden gebruikt om de elementaire video en audio streams in een bestandsformaat of stream formaat te mixen. Hiermee kun je een vaste muxer forceren, maar dat is niet verstandig om te doen. Ook instellingen voor de individuele mux formaten kunnen hier gewijzigd worden.

en: Muxing application
nl: Muxing applicatie

en: N/A
nl: n.v.t.

en: Name
nl: Naam

en: Name of desired display device
nl: Naam van gewenst beeldscherm

en: Name of the group that will be announced for the session
nl: Naam van de group voor de aan te kondigen sessie.

en: Name of the session that will be announced with SAP or SLP
nl: Naam van de aan te kondigen sessie (via SAP of SLP)

en: Navajo
nl: Navaho

en: Navigate down
nl: Ga naar beneden

en: Navigate left
nl: Ga naar links

en: Navigate right
nl: Ga naar rechts

en: Navigate through the stream
nl: Navigeer door de stream

en: Navigate through titles and chapters
nl: Navigeer door titels en hoofdstukken

en: Navigate up
nl: Ga naar boven

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Navy
nl: Marine

en: Nepali
nl: Nepalees

en: Network
nl: Netwerk

en: Network interface address
nl: Netwerk interface adres

en: Network settings
nl: Netwerk instellingen

en: Network synchronisation
nl: Netwerk synchronisatie

en: Network:
nl: Netwerk:

en: Next
nl: Volgende

en: Next File
nl: Volgende Bestand

en: Next Title
nl: Volgende Title

en: Next chapter
nl: Volgend Hoofdstuk

en: Next file
nl: Volgende Bestand

en: Next playlist item
nl: Volgende speellijst item

en: Next title
nl: Volgende titel

en: No %@s found
nl: Geen %@s gevonden

en: No CrashLog found
nl: Geen CrashLog gevonden

en: No help available
nl: Geen help beschikbaar

en: No help is available for these modules
nl: Er is geen help beschikbaar voor deze modules

en: No input
nl: Geen invoer

en: No input found
nl: Geen invoer gevonden

en: No server
nl: Geen server

en: Noise reduction
nl: Ruis reductie

en: None
nl: Geen

en: Norm
nl: Standaard

en: Norm:
nl: Normaal:

en: Normal
nl: Normaal

en: Normal Size
nl: Normale Grootte

en: Norwegian
nl: Noors

en: Norwegian Bokmaal
nl: Noors Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
nl: Noors Nynorsk

en: Now Playing
nl: Nu speelt

en: Number of P frames between two I frames.
nl: Aantal P beelden tussen 2 I beelden.

en: Number of audio buffers
nl: Aantal audio buffers

en: Number of bands
nl: Aantal banden

en: Number of bands used by spectrum analyzer, should be 20 or 80.
nl: Aantal banden van de spectrum analyzer (20 of 80)

en: Number of blank pixels between bands.
nl: Aantal blanco pixels tussen de banden.

en: Number of clones
nl: Aantal klonen

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Number of rows
nl: Aantal rijen

en: Number of stars
nl: Aantal sterren

en: Number of threads
nl: Aantal threads

en: Number of time the same input will be repeated
nl: Aantal keer dat dezelfde input herhaald wordt

en: OSS DSP device
nl: OSS DSP apparaat

en: Off
nl: Uit

en: Offset in pixels of the shadow
nl: Offset van de schaduw in pixels

en: Old playlist exporter
nl: Oude afspeellijst exporteren

en: Old playlist open
nl: Open oude afspeellijst

en: Oldies
nl: Gouwe Ouwe

en: Olive
nl: Olijf

en: On Screen Display
nl: Berichten op het scherm

en: On Windows 9x/Me you can use a fast but incorrect condition variables implementation (more precisely there is a possibility for a race condition to happen). However it is possible to use slower alternatives which are more robust. Currently you can choose between implementation 0 (which is the fastest but slightly incorrect), 1 (default) and 2.
nl: Op Windows 9x/Me gebruikt VLC een snelle maar niet correcte implementatie van conditionele variabelen (in theorie is er nog een mogelijkheid voor een race conditie). Echter het is mogelijk een tragere alternatief te gebruiken, De toegestane mogelijke implementaties zijn 0 (standaard waarde en de snelste implementatie), 1 en 2.

en: On Windows NT/2K/XP we use a slow mutex implementation but which allows us to correctly implement condition variables. You can also use the faster Win9x implementation but you might experience problems with it.
nl: Op Windows NT/2K/XP gebruiken we een trage maar stabiele mutex implementatie. Het is mogelijk de snellere implementatie te gebruiken, echter deze is nog experimenteel. Het is dus mogelijk dat er problemen optreden met deze snellere implementatie.

en: One of "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"
nl: Selecteer een van "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
nl: Één van '90', '180', '270', 'hflip' en 'vflip'

en: Online Documentation
nl: Online Documentatie

en: Opacity
nl: Doorzichtigheid

en: Opaqueness
nl: Doorzichtigheid

en: Open &Capture Device...
nl: Open &Capture Apparaat...

en: Open &Disc...
nl: Open &Disk...

en: Open &Disc...	Ctrl-D
nl: Open &Disk...	Ctrl-D

en: Open &File...
nl: Open &Bestand...

en: Open &File...	Ctrl-F
nl: Open &Bestand...	Ctrl-F

en: Open &Network Stream...
nl: Open &Netwerk Stream...

en: Open &Network Stream...	Ctrl-N
nl: Open &Netwerk Stream...	Ctrl-N

en: Open &Stream
nl: Open &Stroom

en: Open Disc
nl: Open Disk

en: Open Disc Media
nl: Open Disk Media

en: Open Disc...
nl: Open Disk...

en: Open File
nl: Open Bestand

en: Open File...
nl: Open Bestand...

en: Open Messages Window
nl: Open het berichten venster

en: Open Network...
nl: Open Netwerk...

en: Open Playlist
nl: Open Speellijst

en: Open Recent
nl: Open Laatste

en: Open Source
nl: Open Bron

en: Open Subtitles
nl: Open Ondertiteling

en: Open Target
nl: Open Doel

en: Open Target:
nl: Open Doel locatie:

en: Open VIDEO_TS Directory
nl: Open VIDEO_TS map

en: Open _Disc...
nl: Open _Disk...

en: Open a Satellite Card
nl: Open een satelliet kaart

en: Open a file
nl: Open een bestand

en: Open a satellite card
nl: Open een satelliet kaart

en: Open a skin file
nl: Open een skin bestand

en: Open disc
nl: Open disk

en: Open file
nl: Open een bestand

en: Open files from all sub-folders as well?
nl: Ook bestanden van alle onderliggende mappen openen?

en: Open playlist
nl: Open speellijst

en: Open the messages window
nl: Open het berichten venster

en: Open the module manager
nl: Open de module manager

en: Open the playlist window
nl: Open het speellijst scherm

en: OpenGL cube rotation speed
nl: OpenGL kubus rotatie snelheid

en: OpenGL video output
nl: OpenGL video uitvoer

en: Opening file...
nl: Openen bestand...

en: Opens a disk
nl: Open een disk

en: Opens a network stream
nl: Selecteer een netwerk stroom

en: Opens a recently used file
nl: Open een recent gebruikt bestand

en: Opens an existing document
nl: Open een bestaand document

en: Options:
nl: Opties:

en: Other
nl: Anders

en: Other advanced settings
nl: Overige geavanceerde opties

en: Other codecs
nl: Overige codecs

en: Output Options
nl: Uitvoer Opties

en: Output URL
nl: Uitvoer URL

en: Output access method
nl: Uitvoer methode

en: Output channels number
nl: Uitvoer kanalen nummers

en: Output file
nl: Uitvoer naar bestand

en: Output format
nl: Uitvoer formaat

en: Output methods
nl: Uitvoer methodes

en: Output modules
nl: Uitvoer modules

en: Output muxer
nl: Uitvoer muxer

en: Overlay video output
nl: Overlap video uitvoer

en: Overlays
nl: Overlappingen

en: Overlays/Subtitles
nl: Overlapping/Ondertiteling

en: Override
nl: Gebruik

en: Owner
nl: Eigenaar

en: P&ause
nl: P&auze

en: PLS playlist import
nl: PLS speellijst importeren

en: PVR video device
nl: PVR video apparaat

en: Packetizer modules settings
nl: Instellingen van packetizer modules

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing.This setting allows you to always force a packetizer.You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
nl: Packetizers worden gebruikt om elementaire streams voor te bewerken voordat ze in een uitvoer formaat gemuxed worden. Hiermee kun je een vaste packetizer forceren, maar dat is niet verstandig om te doen.
     Ook instellingen voor de individuele packetizers kunnen hier gewijzigd worden.

en: Party
nl: Feest

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Paste
nl: Plak

en: Path
nl: Pad

en: Path:
nl: Pad:

en: Pause
nl: Pauze

en: Pause Stream
nl: Pauzeer Stream

en: Pause only
nl: Enkel pauzeren

en: Pause stream
nl: Pauzeer stream

en: Pauses playback
nl: Pauzeer afspelen

en: Performance options
nl: Prestatie opties

en: Permissions
nl: Rechten

en: Persian
nl: Perzisch

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
nl: Philips OGT (SVCD ondertiteling) decoder

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
nl: Philips OGT (SVCD ondertiteling) packetizer

en: Play
nl: Start

en: Play Faster
nl: Speel Sneller

en: Play Slower
nl: Speel langzamer

en: Play Stream
nl: Start Stream

en: Play and stop
nl: Afspelen en stoppen

en: Play faster
nl: Speel Sneller

en: Play files randomly forever
nl: Speel continu bestanden in willekeurige volgorde af

en: Play locally
nl: Speel lokaal

en: Play only
nl: Speel af

en: Play playlist bookmark 1
nl: Speel afspeellijst bookmark 1 af

en: Play playlist bookmark 10
nl: Speel afspeellijst bookmark 10 af

en: Play playlist bookmark 2
nl: Speel afspeellijst bookmark 2 af

en: Play playlist bookmark 3
nl: Speel afspeellijst bookmark 3 af

en: Play playlist bookmark 4
nl: Speel afspeellijst bookmark 4 af

en: Play playlist bookmark 5
nl: Speel afspeellijst bookmark 5 af

en: Play playlist bookmark 6
nl: Speel afspeellijst bookmark 6 af

en: Play playlist bookmark 7
nl: Speel afspeellijst bookmark 7 af

en: Play playlist bookmark 8
nl: Speel afspeellijst bookmark 8 af

en: Play playlist bookmark 9
nl: Speel afspeellijst bookmark 9 af

en: Play slower
nl: Speel Langzamer

en: Play stream
nl: Start stream

en: Play/Pause
nl: Speel Af/Pauzeer

en: Playlist
nl: Afspeellijst

en: Playlist bookmark 1
nl: Afspeellijst bookmark 1

en: Playlist bookmark 10
nl: Afspeellijst bookmark 10

en: Playlist bookmark 2
nl: Afspeellijst bookmark 2

en: Playlist bookmark 3
nl: Afspeellijst bookmark 3

en: Playlist bookmark 4
nl: Afspeellijst bookmark 4

en: Playlist bookmark 5
nl: Afspeellijst bookmark 5

en: Playlist bookmark 6
nl: Afspeellijst bookmark 6

en: Playlist bookmark 7
nl: Afspeellijst bookmark 7

en: Playlist bookmark 8
nl: Afspeellijst bookmark 8

en: Playlist bookmark 9
nl: Afspeellijst bookmark 9

en: Playlist is empty
nl: Afspeellijst is leeg

en: Playlist item info
nl: Afspeellijst element opties

en: Playlist metademux
nl: Afspeellijst metademux

en: Playlist...
nl: Speellijst...

en: Plugins
nl: Modules

en: Polarization
nl: Polarisatie

en: Polish
nl: Pools

en: Port
nl: Poort

en: Port
nl: Poort

en: Port:
nl: Poort:

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Position
nl: Positie

en: Positioning method
nl: Positioneringsmethode

en: Positioning method. auto : automatically choose the best number of rows and columns. fixed : use the user-defined number of rows and columns.
nl: Positioneringsmethode:
    auto: Kies automatisch het beste aantal rijen en kolommen.
    absoluut: Gebruik het aantal rijen en kolommen dat de gebruiker heeft ingesteld.

en: Post processing
nl: Nabewerking

en: Post processing quality
nl: Kwaliteit van nabewerking

en: Pranks
nl: Humor

en: Preamp
nl: Voorversterking

en: Preference
nl: Voorkeur

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Preferences...
nl: Voorkeuren...

en: Preferred audio output channels mode
nl: Selecteer het gewenste aantal kanalen voor audio output

en: Preferred codecs list
nl: Lijst van geprefereerde codecs

en: Preferred encoders list
nl: Lijst van geprefereerde encoders

en: Preferred packetizer list
nl: Kies de geprefereerde packetizer

en: Preparer
nl: Prepareer

en: Prev
nl: Vorige

en: Prev Title
nl: Vorig Titel

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous File
nl: Vorig Bestand

en: Previous chapter
nl: Vorig Hoofdstuk

en: Previous file
nl: Vorig Bestand

en: Previous playlist item
nl: Vorige speellijst item

en: Previous title
nl: Vorige titel

en: Probe DVB card for capabilities
nl: Vraag aan de DVB kaart zijn eigenschappen op

en: Progr_am
nl: Progr_amma

en: Program
nl: Programma

en: Programs
nl: Programmas

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Psychedelic
nl: Psychadelic

en: Publisher
nl: Uitgever

en: Purple
nl: Paars

en: QNX RTOS video and audio output
nl: QNX RTOS video en audio uitvoer

en: QT Embedded display name
nl: QT Embedded display naam

en: QT Embedded video output
nl: Qt Embedded video uitvoer

en: Quality level
nl: Kwaliteitsniveau

en: Quality of post processing. Valid range is 0 to 6
    Higher levels require considerable more CPU power, but produce better looking pictures.
nl: Stel de kwaliteit van de nabewerking in. Toegestane waarden lopen van 0 tot 6
    Hogere waarden vragen behoorlijk meer CPU kracht, maar produceren ook veel betere beelden.

en: Quality:
nl: Kwaliteit:

en: Quick &Open File...
nl: &Open Bestand Versneld...

en: Quick &Open File...	Ctrl-O
nl: &Open Bestand Versneld...	Ctrl-O

en: Quick Open File...
nl: Open Bestand Versneld...

en: QuickTime library decoder
nl: QuickTime decoder (extern)

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Quit VLC
nl: Stop VLC

en: Quits the application
nl: Sluit deze applicatie

en: RFC 1766 Language tag for the natural language locale of requests, leave empty to use the default locale. It is used in all SLP queries.
nl: RFC 1766 Language tag voor natuurlijke talen in zoek opdrachten. Laat leeg voor gebruik van de standaard taal. Wordt gebruikt in all SLP zoekvragen.

en: RTP stream output
nl: RTP stream uitvoer

en: RTSP announce
nl: RTSP aankondiging

en: RTSP/RTP access and demux
nl: RTSP/RTP access module

en: Raise the interface above all other windows
nl: Toon de interface boven alle ander vensters

en: Random
nl: Shuffle

en: Random Off
nl: Shuffle Uit

en: Random On
nl: Shuffle Aan

en: Random effect
nl: Sterren effect

en: Randomize
nl: Shuffle

en: Rating
nl: Beoordeling

en: Ratio of B frames
nl: Aantal B frames

en: Ratio of key frames
nl: Aantal key frames

en: Raw A/52 demuxer
nl: A52 demuxer

en: Raw audio encoder
nl: Raw audio decoder

en: Raw/Log Audio decoder
nl: Raw/Log audio decoder

en: ReadMe...
nl: Lees mij...

en: Ready.
nl: Klaar.

en: Record
nl: Opnemen

en: Record access filter start/stop.
nl: Start/Stop voor opname filter

en: Recording ratio
nl: Opname ratio

en: Recreate a index for the AVI file so we can seek trough it more reliably.
nl: Maak de index voor een AVI bestand opnieuw aan.

en: Red
nl: Rood

en: Refresh list
nl: Ververs lijst

en: Remote control interface
nl: Afstandsbediening interface

en: Remote control interface initialized, `h' for help
nl: Afstandsbediening interface geinitialiseerd, `h' voor help

en: Remove
nl: Verwijder

en: Remove All
nl: Alles Verwijderen

en: Repeat All
nl: Alles Herhalen

en: Repeat Off
nl: Herhaal Uit

en: Repeat One
nl: Herhaal Een

en: Repeat all
nl: Alles Herhalen

en: Repeat current item
nl: Herhaal het huidige afspeellijst onderdeel

en: Repeat time (ms)
nl: Repeteertijd (ms)

en: Report a Bug
nl: Rapporteer een Fout

en: Reset All
nl: Alles Wissen

en: Reset Preferences
nl: Reset Voorkeuren

en: Resolution
nl: Resolutie

en: Restore Defaults
nl: Herstel

en: Reverb
nl: 'Reverb' effect

en: Reverb delay (ms)
nl: 'Reverb' vertraging (ms)

en: Reverb delay in ms (usually 40-200ms)
nl: 'Reverb' vertragin in ms (40-200ms)

en: Reverb level (0-100 defaults to 0)
nl: 'Reverb' niveau (0-100 standaard is 0)

en: Reverb level (0-100)
nl: 'Reverb' niveau (0-100)

en: Reverse stereo
nl: Omgekeerd stereo

en: Rewind
nl: Langzaam

en: Right
nl: Rechter

en: Ripple
nl: Rimpelingen

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Rotate by 180 degrees
nl: Draai 180 graden

en: Rotate by 270 degrees
nl: Draai 270 graden

en: Rotate by 90 degrees
nl: Draai 90 graden

en: Run as daemon process
nl: Draai als server process

en: Run as standalone Qt/Embedded GUI Server
nl: Draai als standalone Qt/Embedded GUI server

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
nl: Indien VLC met real-time prioriteit draait is het in staat to veel beter te presteren vooral bij het streamen. Het kan echter ook de hele machine laten vastlopen of hem erg traag maken. Activeer dit enkel als je weet wat je doet.

en: Runs VLC as a background daemon process.
nl: Draait VLC als een server process op de achtergrond.

en: Russian
nl: Russisch

en: S&ort
nl: S&orteer

en: SAP Announce
nl: SAP Aankondigingen

en: SAP Announce:
nl: SAP Aankondigingen:

en: SAP IPv6 announcing
nl: SAP IPv6 aankondigingen

en: SAP announce
nl: SAP aankondiging

en: SAP announcement interval
nl: Interval SAP aankondigingen

en: SAP announces
nl: SAP aankondigingen

en: SAP announcing
nl: SAP aankondigingen

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
nl: SAP is een methode om streams over multicast UDP of RTP aan te kondigen.

en: SAP multicast address
nl: SAP multicast adres

en: SAP timeout (seconds)
nl: SAP timeout (seconden)

en: SDP file parser for UDP
nl: SDP parser voor UDP aankondigingen

en: SLP Announce:
nl: SLP Aankondigingen:

en: SLP announce
nl: SLP Aankondigingen

en: SLP announcing
nl: SLP aankondigingen

en: SLP attribute identifiers
nl: SLP attribuut identifiers

en: SLP input
nl: SLP invoer

en: SLP naming authority
nl: SLP naamm authoriteit

en: SLP scopes list
nl: SLP scope lijst

en: SOCKS password
nl: SOCKS wachtwoord

en: SOCKS user name
nl: SOCKS gebruikersnaam

en: SVGAlib video output
nl: SVGAlib video uitvoer

en: Satellite
nl: Satelliet

en: Satellite default transponder FEC
nl: Satelliet standaard transponder FEC

en: Satellite default transponder frequency (kHz)
nl: Standaard satelliet transponder frequentie

en: Satellite default transponder polarization
nl: Standaard satelliet transponder polarisatie

en: Satellite default transponder symbol rate (kHz)
nl: Standaard satelliet transponder symbool snelheid (kHz)

en: Satellite input
nl: satelliet invoer

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Save
nl: Opslaan

en: Save As...
nl: Bewaar Als...

en: Save File
nl: Bewaar Bestand

en: Save Messages As...
nl: Bewaar berichten in bestand...

en: Save Playlist
nl: Bewaar Afspeellijst

en: Save Playlist...
nl: Bewaar Afspeellijst...

en: Save file
nl: Bewaar bestand

en: Save playlist
nl: Bewaar speellijst

en: Save raw codec data
nl: Sla de ruwe codec data op

en: Scale
nl: Vergroting

en: Screen
nl: Scherm

en: Screen Input
nl: Beeldscherm invoer

en: Screen to be used for fullscreen mode.
nl: Scherm voor de mode: volledig scherm

en: Search
nl: Zoek

en: Segment filename
nl: Bestandsnaam van segment

en: Segments
nl: Segment

en: Select
nl: Selecteer

en: Select All
nl: Alles Selecteren

en: Select File
nl: Selecteer Bestand

en: Select None
nl: Alles Deselecteren

en: Select a network stream
nl: Selecteer een Netwerk Stream

en: Select a subtitles file
nl: Selecteer bestand met ondertiteling

en: Select audio channel
nl: Selecteer een audio kanaal

en: Select effect
nl: Effect

en: Select maximum bitrate stream
nl: Selecteer stream met maximale bitrate

en: Select next chapter
nl: Selecteer volgende hoofdstuk

en: Select previous chapter
nl: Selecteer vorig hoofdstuk

en: Select previous title
nl: Selecteer de vorige titel

en: Select skin
nl: Selecteer skin

en: Select subtitles channel
nl: Selecteer ondertitelingskanaal

en: Select the file to save to
nl: Selecteer het bestand om in op te slaan

en: Select the hotkey to display the position.
nl: Selecteer de sneltoets om de huidige positie te tonen.

en: Select the hotkey to jump 1 minute backwards.
nl: Selecteer de sneltoets om 1 minuten terug te gaan

en: Select the hotkey to jump 1 minute forward.
nl: Selecteer de sneltoets om 1 minuut vooruit te gaan

en: Select the hotkey to jump 10 seconds backwards.
nl: Selecteer de sneltoets om 10 seconden vooruit te gaan

en: Select the hotkey to jump 10 seconds forward.
nl: Selecteer de sneltoets om 10 seconden vooruit te gaan

en: Select the hotkey to jump 5 minutes backwards.
nl: Selecteer de sneltoets om 5 minuten vooruit te gaan

en: Select the hotkey to jump 5 minutes forward.
nl: Selecteer de sneltoets om 5 minuten vooruit te gaan

en: Select the hotkey to quit the application.
nl: Selecteer de sneltoets om het programma af te sluiten.

en: Select the hotkey to stop the playback.
nl: Selecteer de sneltoets om het afspelen te stoppen

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
nl: Selecteer de sneltoets om op hogere snelheid af te spelen

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
nl: Selecteer de sneltoets om op lager snelheid af te spelen

en: Select the hotkey to use to pause.
nl: Selecteer de sneltoets om te pauzeren

en: Select the hotkey to use to play.
nl: Selecteer de sneltoets om af te spelen

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
nl: Selecteer de sneltoets om naar het volgende onderdeel in de afspeellijst te gaan.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
nl: Selecteer de sneltoets om naar het vorige onderdeel in de afspeellijst te gaan.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
nl: Selecteer de sneltoets om 'Volledig Scherm' te (de)activeren

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
nl: Selecteer de sneltoets om 'Pauze' te (de)activeren

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
nl: Selecteer de sneltoets om huidige selectie in DVD menu's te selecteren.

en: Select the key to decrease audio volume.
nl: Selecteer de sneltoets om het geluid harder te zetten

en: Select the key to decrease the audio delay.
nl: Selecteer de sneltoets om de audiovertraging te verlagen.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
nl: Selecteer de sneltoets om de vertraging van de ondertiteling te verlagen.

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
nl: Selecteer de sneltoets om naar het vorige onderdeel in de bladergeschiedenis te gaan.

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
nl: Selecteer de sneltoets om naar het volgende onderdeel in de bladergeschiedenis te gaan.

en: Select the key to increase audio volume.
nl: Selecteer de sneltoets om het geluid harder te zetten

en: Select the key to increase the audio delay.
nl: Selecteer de sneltoets om de audiovertraging te verhogen.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
nl: Selecteer de sneltoets om de vertraging van de ondertiteling te verhogen.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
nl: Selecteer de toets om naar beneden te gaan in DVD menu's.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
nl: Selecteer de sneltoets om naar links te gaan in DVD menu's.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
nl: Selecteer de toets om naar rechts te gaan in DVD menu's.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
nl: Selecteer de toets om naar boven te gaan in DVD menu's.

en: Select the key to play this bookmark.
nl: Selecteer de sneltoets om deze bookmark af te spelen

en: Select the key to set this playlist bookmark.
nl: Selecteer de sneltoets om deze bookmark in te stellen

en: Select the key to turn off audio volume.
nl: Selecteer de sneltoets om het geluid direct op stil te zetten

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video.
nl: Het aantal horizontale videovensters waarover de video verdeeld moet worden.

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video.
nl: Het aantal vertikale videovensters waarover de video verdeeld moet worden

en: Select the number of video windows in which to clone the video.
nl: Kies het aantal klonen van het videovenster dat u verlangt

en: Select the path to the last skin used.
nl: Selecteer het bestandspad van de laatste gebruikte skin.

en: Select the specific video output modules that you want to activate.
nl: Selecteer de specifieke video uitvoer modules die u wilt activeren.

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
nl: Selecteer of onderliggende mappen geopend moeten worden.
    geen : onderliggende mappen worden niet getoond in de afspeellijst.
    inklappen : onderliggende mappen worden getoond, maar pas geopend als ze worden gespeeld.
    uitklappen : onderliggende mappen worden geopend.

en: Selected
nl: Geselecteerd

en: Selected:
nl: Geselecteerd:

en: Selection
nl: Selectie

en: Serbian
nl: Servisch

en: Services
nl: Voorzieningen

en: Session
nl: Sessie

en: Session URL
nl: Sessie URL

en: Session description
nl: Beschrijving sessie

en: Session email
nl: Sessie e-mail

en: Session groupname
nl: Sessie groepsnaam

en: Session name
nl: Sessie naam

en: Set motion vectors visualization mask.
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
nl: Een mask voor richtingsvectoren.
    1 - visualiseer voorwaarts voorspelde RV van P frames
    2 - visualiseer voorwaarts voorspelde RV van B frames
    4 - visualiseer  voorspelde RV van B frames

en: Set playlist bookmark 1
nl: Stel afspeellijst bookmark 1 in

en: Set playlist bookmark 10
nl: Stel afspeellijst bookmark 10 in

en: Set playlist bookmark 2
nl: Stel afspeellijst bookmark 2 in

en: Set playlist bookmark 3
nl: Stel afspeellijst bookmark 3 in

en: Set playlist bookmark 4
nl: Stel afspeellijst bookmark 4 in

en: Set playlist bookmark 5
nl: Stel afspeellijst bookmark 5 in

en: Set playlist bookmark 6
nl: Stel afspeellijst bookmark 6 in

en: Set playlist bookmark 7
nl: Stel afspeellijst bookmark 7 in

en: Set playlist bookmark 8
nl: Stel afspeellijst bookmark 8 in

en: Set playlist bookmark 9
nl: Stel afspeellijst bookmark 9 in

en: Set the cache size (number of images to keep).
nl: Buffergrootte (aantal te bewaren beelden)

en: Set the delay (in seconds)
nl: Stel vertraging in (in seconden)

en: Set the desired chroma for the snapshot image (a 4 character string).
nl: De gewenste chroma voor het beeld (4 karakters)

en: Set the encoding used in text subtitles
nl: Wijzig de tekstcodering die door de ondertiteling wordt gebruikt

en: Set the format of the output image.
nl: Het formaat van de opgeslagen afbeeldingen.

en: Set the geometry of the zone to crop. This is set as <width> x <height> + <left offset> + <top offset>.
nl: Stel het uit te snijden vlak in. Dit is gespecificeerd als breedte x hoogte + afstand van linkerkant + afstand van boven

en: Set the height of the snapshot image.
nl: Selecteer de hoogte van het beeld

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1
nl: Wijzig de helderheid van het beeld. Waarden tussen 0 en 2, 0 is normaal.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1
nl: Wijzig het contrast van het beeld. Waarden tussen 0 en 2, 1 is normaal.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1
nl: Wijzig de gamma van het beeld. Waarden tussen 0.01 en 10, 1 is normaal.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0
nl: Wijzig de tint van het beeld. Waarden tussen 0 en 360, 0 is normaal.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1
nl: Wijzig de kleurverzadiging van het beeld. Waarden tussen 0 en 3, 0 is normaal.

en: Set the justification of subtitles
nl: Wijzig de uitlijning van de ondertiteling

en: Set the method used by libdvdcss for key decryption.
    title: decrypted title key is guessed from the encrypted sectors of the stream. Thus it should work with a file as well as the DVD device. But it sometimes takes much time to decrypt a title key and may even fail. With this method, the key is only checked at the beginning of each title, so it won't work if the key changes in the middle of a title.
    disc: the disc key is first cracked, then all title keys can be decrypted instantly, which allows us to check them often.
    key: the same as "disc" if you don't have a file with player keys at compilation time. If you do, the decryption of the disc key will be faster with this method. It is the one that was used by libcss.
    The default method is: key.
nl: Stel de methode in die libdvdcss moet gebruiken voor de ontcijfering van de beveiliging.
    title: de titel sleutel wordt geraden aan de hand van de versleutelde sectors van de stream. Dit zou dus zowel op een bestand als op een DVD apparaat moeten werken. Echter soms neemt deze methode veel tijd in beslag om de sleutel te ontcijferen. De methode kan zelfs falen en de sleutel wordt alleen aan het begin van elke titel uitgeprobeerd. Dus als ondertussen de sleutel wijzigt dan werkt deze methode niet meer.
    disc: de disc sleutel wordt eerst ontcijferd, waarna alle titel sleutels meteen ontcijfert kunnen worden. Hiermee kunnen de sleutels vaker uitgeprobeerd worden.
    key: werkt hetzelfde als "disc" als er geen bestand met video speler sleutels is tijdens compilatie van libdvdcss. Als dit bestand er wel is dan is de ontcijfering van de disc sleutel veel sneller, deze methode wordt dan ook gebruikt door libdvdcss.

en: Set the number of Frames Per Second
nl: Stel aantal beelden per seconde in

en: Set the prefix of the filename. Output filename will have the form prefixNUMBER.format
nl: Definieer de bestandsnaam. De uiteindelijke bestandsnaam zal zijn bestandsnaamNUMMER.formaat.

en: Set the ratio of images that are recorded. 3 means that one image out of three is recorded.
nl: Het aantal beelden per filmbeeld dat wordt opgeslagen. 3 betekent dat 1 op de 3 originele filmbeeldjes wordt opgeslagen.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
nl: Hiermee kunt u de doorzichtigheid van het video venster instellen. 1 is niet-transparant(default), 0 is volledig transparant. (Zeer processor intensief)

en: Set the width of the snapshot image.
nl: Selecteer de breedte van het beeld

en: Set this if you want the SAP module to listen to IPv4 announces on the standard address.
nl: Selecteer dit als de SAP module naar IPv4 aankondigen moet luisteren.

en: Set this if you want the SAP module to listen to IPv6 announces on the standard address.
nl: Selecteer dit als de SAP module naar IPv6 aankondigen moet luisteren.

en: Sets the scope for IPv6 announces (default is 8).
nl: Zet het bereik voor IPv6 aankondigen (standaard 8)

en: Sets the time before SAP items get deleted if no new announce is received.
nl: De tijd waarna het SAP element wordt verwijderd, indien er geen nieuwe aankondigen aangekomen is.

en: Setting
nl: Instellingen

en: Settings for VLC interfaces
nl: Instellingen voor VLC interfaces

en: Settings for audio+video and miscellaneous decoders and encoders
nl: Instellingen voor codecs die zowel audio als video kunnen decoderen en encoderen, alsmede ondertiteling etc.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders
nl: Instellingen voor audio decoders en encoders

en: Settings for the video-only decoders and encoders
nl: Instellingen voor video decoders en encoders

en: Settings related to the various access methods used by VLC.
    Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
nl: Instellingen met betrekking tot de verschillende methoden waarop VLC zijn invoer moet uitlezen. Veel voorkomende instellingen als HTTP proxy en buffer instellingen vallen hieronder.

en: Settings...
nl: Instellingen...

en: Shadow offset
nl: Schaduw offset

en: Shoutcast radio listings
nl: Shoutcast radio lijsten

en: Show All
nl: Toon Alles

en: Show Interface
nl: Toon Interface

en: Show advanced options
nl: Toon geavanceerde opties

en: Show bookmarks dialog
nl: Toon bladwijzers

en: Show bookmarks dialog when the interface starts.
nl: Toon bladwijzers wanneer de interface opstart.

en: Show interface
nl: Toon Interface

en: Show stream position
nl: Laat stream positie zien

en: Show text on toolbar buttons
nl: Toon tekst van de toolbar knoppen

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
nl: Laat regelmatig de huidige positie (in seconden) in de video zien.

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
nl: Toon de instellingenvenster van het geselecteerde apparaat voordat de invoer gestart wordt.

en: Show the text below icons on the toolbar.
nl: Toon tekst onder de iconen in de toolbar.

en: Show tooltips
nl: Toon tooltips

en: Show tooltips for configuration options.
nl: Toon tooltips voor configuratie opties.

en: Silver
nl: Zilver

en: Simple DirectMedia Layer audio output
nl: Simple DirectMedia Layer audio uitvoer

en: Simple DirectMedia Layer video output
nl: Simple DirectMedia Layer video uitvoer

en: Simple XML Parser
nl: Simpele XML parser

en: Size
nl: Grootte

en: Size:
nl: Grootte:

en: Sizes
nl: Groottes

en: Skin files (*.vlt)|*.vlt|Skin files (*.xml)|*.xml|
nl: Skin bestanden (*.vlt)|*vlt|Skin bestanden (*.xml)|*.xml

en: Skinnable Interface
nl: Interface met Skins

en: Skins loader demux
nl: Skins lader

en: Skip frames
nl: Frames overslaan

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Slow
nl: Langzaam

en: Slower
nl: Langzamer

en: Small
nl: Klein

en: Smaller
nl: Kleiner

en: Soft
nl: Zacht

en: Soft rock
nl: Soft Rock

en: Somali
nl: Somalisch

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities.
nl: Sommige DVB kaarten vinden het niet leuk als er om hun eigenschappen gevraagd wordt.

en: Some buggy OSS drivers just don't like when their internal buffers are completely filled (the sound gets heavily hashed). If you have one of these drivers, then you need to enable this option.
nl: Sommige OSS drivers bevatten fouten, hiervan merk je vaak pas iets als de interne buffers vol zijn (het geluid gaat dan stevig hakkelen). Als je zo'n een driver hebt, dan moet deze optie aan staan.

en: Sorry, the module manager isn't functional yet. Please retry in a later version.
nl: Sorry, de module manager is nog niet functioneel. Probeer een latere versie.

en: Sort Reverse
nl: Omgekeerd Sorteren

en: Sort by &title
nl: Sorteer op titel

en: Sort by Name
nl: Sorteer op Naam

en: Sort by Path
nl: Sorteer op Pad

en: Sound clip
nl: Geluidsfragment

en: Sound:
nl: Geluid:

en: Source aspect ratio
nl: Beeldverhouding bron

en: Source directory
nl: Bronmap

en: Spanish
nl: Spaans

en: Specifies the deinterlace module to use (ffmpeg-deinterlace or deinterlace).
nl: De te gebruiken deinterlace module. (ffmpeg-deinterlace of deinterlace)

en: Specify a file name to which the raw stream will be dumped.
nl: Specificeer een bestandsnaam waarnaar de stream zal worden gedumpt.

en: Specify the Qt Embedded hardware display you want to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
nl: Specificeer het QT Embedded hardware scherm dat je wilt gebruiken.
    Standaard zal VLC de waarde uit de DISPLAY omgevings variable gebruiken.

en: Specify the X11 hardware display you want to use.
    By default, VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
nl: Specificeer de X11 hardware scherm dat je wilt gebruiken.
    Standaard zal VLC de waarde uit de DISPLAY omgevings variable gebruiken.

en: Specify the X11 hardware display you want to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
nl: Specificeer het X11 hardware scherm dat je wilt gebruiken.
    Standaard zal VLC de waarde uit de DISPLAY omgevingsvariable gebruiken.

en: Specify the font size, in pixels, with -1 = use freetype-fontsize
nl: Lettergrootte in pixels. -1 betekent gebruik standard freetype lettergrootte.

en: Specify the log filename.
nl: Specificeer de log bestandsnaam.

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default) and "html".
nl: Specificeer het log formaat. De beschikbare keuzes zijn "text" (standaard) en "html"

en: Specify the name of the audio device that will be used. If you don't specify anything, no audio device will be used.
nl: Specificeer de naam van het audio apparaat dat gebruikt wordt. Als er niks opgegeven wordt, dan wordt er geen audio apparaat gebruikt.

en: Specify the name of the video device that will be used. If you don't specify anything, no video device will be used.
nl: Specificeer de naam van het video apparaat dat gebruikt wordt. Als er niks opgegeven wordt, dan wordt er geen video apparaat gebruikt.

en: Speed
nl: Snelheid

en: Speex comment
nl: Speex commentaar

en: Standard
nl: Standaard

en: Standard Play
nl: Normaal Afspelen

en: Standard filesystem directory input
nl: Map uitlezen van standaard filesysteem

en: Standard filesystem file input
nl: Standaard filesysteem bestand lezen

en: Standard stream output
nl: Standaard stream uitvoer

en: Start directly in menu
nl: Begin meteen in het menu

en: Starting position
nl: Start positie

en: Starts playback
nl: Start afspelen

en: Stay On Top
nl: Hou op de Voorgrond

en: Step Backward
nl: Stap Terug

en: Step Forward
nl: Stap Vooruit

en: Stop the playlist after each played playlist item.
nl: Stop de afspeellijst na elk afgespeeld onderdeel.

en: Stops playback
nl: Stop afspelen

en: Stream Announcing
nl: Stream Aankondigingen

en: Stream and Media &info...	Ctrl-I
nl: &Stream en Media Informatie...	Ctrl-I

en: Stream and media info
nl: Stream en media informatie.

en: Stream info...
nl: Stream informatie...

en: Stream output
nl: Stream uitvoer

en: Stream output (MRL)
nl: Stroom output (MRL)

en: Stream output MRL
nl: Stroom output MRL

en: Stream output configuration
nl: Stream uitvoer configurtie

en: Streaming method
nl: Stream methode

en: Stretch Aspect Ratio
nl: Aspect Ratio bijstellen

en: Subdirectory behavior
nl: Onderliggende mappen

en: Subpictures
nl: Ondertiteling

en: Subpictures filter
nl: Ondertitelingsfilter

en: Subtitle
nl: Ondertiteling

en: Subtitle autodetection fuzziness
nl: Autodetectie van ondertitelingsbestanden intelligentie

en: Subtitle autodetection paths
nl: Zoekpad voor ondertitelingsbestanden

en: Subtitle delay down
nl: Verlaag ondertitel vertraging

en: Subtitle delay up
nl: Verhoog ondertitel vertraging

en: Subtitle demuxer settings
nl: Ondertiteling demuxer instellingen

en: Subtitle options
nl: Ondertiteling opties

en: Subtitle track: %s
nl: Ondertitelings-spoor: %s

en: Subtitles
nl: Ondertiteling

en: Subtitles Track
nl: Ondertitelings-spoor

en: Subtitles encoder
nl: Ondertitelingsencoder

en: Subtitles encoding
nl: Tekstcodering van de ondertiteling

en: Subtitles file
nl: Ondertitelingsbestand

en: Subtitles justification
nl: Ondertiteling uitlijning

en: Subtitles options
nl: Ondertiteling opties

en: Subtitles text encoding
nl: Tekstcodering van de ondertiteling

en: Subtitles track
nl: Ondertitelings-spoor

en: Subtitles/OSD
nl: Ondertiteling/OSD

en: Sundanese
nl: Sudanees

en: Suppress further errors
nl: Verberg verdere foutmeldingen

en: Surround delay (ms)
nl: Surround vertraging (ms)

en: Surround delay in ms (usually 5-40ms)
nl: Surround vertraging in ms (5-40ms)

en: Surround level (0-100 defaults to 0)
nl: Surround niveau (0-100 standaar 0)

en: Surround level (0-100)
nl: Surround niveau (0-100)

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Switch interface
nl: Wijzig interface

en: Switch program
nl: Verander van Programma

en: Synchronise on audio track
nl: Synchroniseer met het geluid

en: System Id
nl: Stream Id

en: TCP command input
nl: TCP bedieningsmodule

en: TCP connection timeout in ms
nl: TCP connectie timeout in ms

en: TCP input
nl: TCP invoer

en: Take Screen Shot
nl: Neem een Screenshot

en: Take video snapshot
nl: Maak video snapshot

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
nl: Maak een snapshot van het huidige beeld en sla dit op.

en: Tarkin decoder module
nl: Tarkin decodeer module

en: Teal
nl: Taling

en: Telnet Interface password
nl: Wachtwoord telnet interface

en: Telnet Interface port
nl: Poort telnet interface

en: Terrestrial bandwidth
nl: Terrestrial bandbreedte

en: Terrestrial bandwidth [0=auto,6,7,8 in MHz]
nl: Terrestrial bandbreedte [0=auto,6,7,8 in MHz]

en: Terrestrial hierarchy mode
nl: Terrestrial hierarchie mode

en: Terrestrial high priority stream code rate (FEC)
nl: Terrestrial hoge prioriteit code rate (FEC)

en: Terrestrial low priority stream code rate (FEC)
nl: Terrestrial lage prioriteit code rate (FEC)

en: Terrestrial transmission mode
nl: Terrestrial transmissie mode

en: Text
nl: Tekst

en: Text Default Color
nl: Standaard tekstkleur

en: Text renderer
nl: Tekst renderer

en: Text rendering
nl: Tekst rendering

en: Text subtitles demux
nl: Tekstuele ondertiteling demux

en: Thai
nl: Thais

en: The VideoLAN team <videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/
nl: Het VideoLAN team <videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/

en: The above message had unknown log level
nl: Bovenstaand bericht heeft een onbekend log niveau

en: The above message had unknown vcdimager log level
nl: Bovenstaand bericht had een onbekend vcdimage log niveau

en: The aspect ratio of the individual displays building the display wall
nl: De beeldverhouding van de individuele schermen van de videowand.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
nl: De mate van vervaging uitgedrukt in een getal van 1 tot 127

en: The height of the effects video window, in pixels.
nl: De vensterhoogte van de effecten in pixels.

en: The joystick device (usually /dev/js0 or /dev/input/js0).
nl: Het joystick apparaat (meestal /dev/js0 of /dev/input/js0)

en: The maximum number of seconds that will be sought at a time.
nl: Het maximum aantal seconden dat per keer wordt gezocht.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
nl: Gebruik hoge kwaliteit float32 audio uitvoer. Dit wordt niet door alle kaarten goed ondersteund.

en: The size of the fonts used by the osd module
nl: De grootte van de lettertypen die zal worden gebruikt voor de OSD module

en: The size of the fonts used by the osd module. If set to something different than 0 this option will override the relative font size
nl: De grootte van de lettertypen die zal worden gebruikt voor de OSD module. Indien deze optie ongelijk is aan 0 zal deze waarde en niet de  de relatieve lettertype grootte worden gebruikt.

en: The time waited before the repeat starts, in milliseconds.
nl: De vertraging voordat de herhaling start in milliseconds

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background. Note that this feature only works in overlay mode and the desktop must not already have a wallpaper.
nl: Met deze mode kan video worden afgebeeld als bureaubladachtergrond. Dit werkt enkel in Overlay mode en als het bureaublad nog geen andere achtergrond heeft.

en: The width of the effects video window, in pixels.
nl: De vensterbreedte van de effecten in pixels

en: Theora comment
nl: Theora commentaar

en: There are two ways to make a fullscreen window, unfortunately each one has its drawbacks.
    1) Let the window manager handle your fullscreen window (default), but things like taskbars will likely show on top of the video.
    2) Completely bypass the window manager, but then nothing will be able to show on top of the video.
nl: Er zijn twee manieren om een volledig scherm te gebruiken. Jammer genoeg hebben ze allebei hun nadelen.
    1) Laat de window manager het volledig scherm beheren (standaard). Echter dingen zoals taskbars zullen waarschijnlijk bovenop de video te zien zijn.
    2) Omzeil de window manager compleet, echter dan zal er niks boven de video te zien zijn.

en: These are general settings for audio output modules.
nl: Dit zijn de algemene instellingen voor audio uitvoer modules.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
nl: Dit zijn de algemene instellingen voor video/audio/ondertiteling codeer modules.

en: These are the settings for the input, demultiplexing and decoding parts of VLC. Encoder settings can also be found here
nl: Dit zijn de instellingen voor de invoer, demultiplexing en decodeer onderdelen van VLC. Encoder instellingen kunnen ook gevonden worden hier.

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC
nl: Deze modules voorzien andere onderdelen van VLC van netwerk mogelijkheden.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC.
    You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
nl: Via deze instellingen kunnen de interfaces van VLC geconfigureerd worden.
    De primaire interface en extra interface, alsmede enkele gerelateerde instelling kunnen hier geconfigureerd worden.

en: These options allow you to enable special CPU optimizations.
    You should always leave all these enabled.
nl: Met deze instellingen kunnen CPU optimalisaties geactiveerd worden.
    Deze behoren altijd aan te staan.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.).
    Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
nl: Deze instellingen beinvloeden het gedrag van geluid en je kunt hier audio filtersvoor nabewerking en visuele effecten activeren.Configureer deze modules in de module sectie 'audio filters'.

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
nl: Met deze opties kan het gedrag van de invoer gewijzigd worden. Bijvoorbeeld het DVD of VCD apparaat, netwerk verbinding instellingen of de ondertiteling.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures filters (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subpictures filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
nl: Met deze instellingen kunnen opties voor de ondertiteling gewijzigd worden. Video filters zoals deinterlacing etc kunnen hier geactiveerd worden. Configureer deze modules in de module sectie "video filters".

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
nl: Met deze instellingen kunnen opties voor de video uitvoer gewijzigd worden. Video filters zoals deinterlacing etc kunnen hier geactiveerd worden. Configureer deze modules in de module sectie "video filters".

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
nl: Met deze opties kunnen de standaard modules gekozen worden. Laat deze opties met rust tenzij je weet wat je doet.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
nl: Stel standaard globale opties in voor de stream uitvoer

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
nl: Deze instellingen betreffen het gedrag van de afspeellijst. Sommige van deze kunnen in de afspeellijst worden gewijzigd.

en: These settings affect chroma transformation modules.
nl: Dit zijn de algemene instellingen voor audio codeer modules.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
nl: Hier kunnen VLC 'sneltoetsen' geconfigureert worden, ook wel bekend als "hotkeys".

en: This allows you to add audio post processing filters, to modify the sound
nl: Hiermee kunnen audio nabewerkingsfilters worden toegevoegd om het geluid te bewerken.

en: This allows you to add visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
nl: Hiermee kunnen audio visualisatiefilters worden toegevoegd spectrum analyzer, etc).

en: This allows you to change the display name of the Service.
nl: Met deze optie is het mogelijk om de getoonde naam van de Service te wijzigen.

en: This allows you to choose a specific audio channel mixer. For instance, you can use the "headphone" mixer that gives 5.1 feeling with a headphone.
nl: Hiermee kies je een specifiek audio kanaal mixer. Je kunt bijvoorbeeld "koptelefoon" mixer gebruiken, deze geeft een 5:1 effect.

en: This allows you to choose if the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
nl: Deze optie stelt je instaat om de audio stream om te leiden naar de stream uitvoer faciliteit indien deze is in geschakeld.

en: This allows you to choose if the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
nl: Deze optie stelt je instaat om de video stream om te leiden naar de stream uitvoer faciliteit indien deze is in geschakeld.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
nl: Hiermee word een stream over meerdere afspeellijstonderdelen in stand gehouden.

en: This allows you to play the stream while streaming it.
nl: Hiermee kunt u naar de stream kijken terwijl u aan het streamen bent.

en: This allows you to select a list of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones.
nl: Hiermee kan een lijst van codecs worden gemaakt die VLC een hogere prioriteit zal toekennen. Bijvoorbeeld, 'dummy,a52' zorgt ervoor dat eerst de dummy en de a52 codecs zullen worden geprobeerd, voor de andere.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority
nl: Hiermee kan een lijst van encoders worden gemaakt die VLC een hogere prioriteit zal toekennen.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
nl: Stel de volgorde in waarin VLC packetizers zal kiezen.

en: This allows you to stream all ES (video, audio and subtitles)
nl: Hiermee kunnen alle ES (video, audio en ondertiteling) worden gestreamed.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
nl: Dit bepaalt de nauwkeurigheid van de bestandsnaam vergelijking van ondertiteling en film. Mogelijkheden zijn:
    0 = geen autodetectie
    1 = elk ondertitelingsbestand
    2 = elke ondertiteling die de filmnaam bevat
    3 = elke ondertiteling die de filmnaam bevat en meer
    4 = elke ondertiteling die exact de filmnaam heeft

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 5.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 5.1.
nl: Dit effect geeft de luisteraar, bij het gebruik van een koptelefoon, het gevoel dat hij zich in een kamer bevindt met een complete 5.1 luidsprekerset, waardoor een realistischere geluidsbeleving wordt ervaren. Het is comfortabeler en minder vermoeiend als je langere tijd luistert naar geluid.
    Het werkt met elk geluidsformaat van mono tot 5.1.

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
nl: Dit is de waarde die de hoogte van de banden bepaald

en: This is a legacy entry to let you configure access filter modules.
nl: Backwards compatibiliteits optie voor het configureren van toegangsfilter modules.

en: This is a legacy entry to let you configure access modules.
nl: Backwards compatibiliteits optie voor het configureren van toegangsmodulse.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
nl: Dit is een backwards compatibiliteits optie voor het configureren van access output modules.

en: This is a legacy entry to let you configure demux modules.
nl: Backwards compatibiliteits optie voor het configureren van demuxmodulse.

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
nl: Dit is een backwardcompatibiliteits optie voor het configureren van mux modules.

en: This is a query formulated of attribute pattern matching expressions in the form of an LDAPv3 search filter or empty for all answers.
nl: Een zoekopdracht van attribuut patronen in de vorm van een LDAPv3 zoek filter. Laat leeg voor alle antwoorden.

en: This is the VLC media player, a DVD, MPEG and DivX player. It can play MPEG and MPEG2 files from a file or from a network source.
nl: De VLC Media Player is een DVD, MPEG en DivX speler. Het kan MPEG-1 en MPEG-2 multimedia bestanden spelen vanuit een bestand of netwerk locatie.

en: This is the default Audio CD device to use.
nl: Standaard CD Audio apparaat dat gebruikt wordt.

en: This is the default Audio CD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
nl: Dit is het standaard CD Audio apparaat. Indien niet gespecificeerd, zal er automatisch een geschikt CD-ROM apparaat worden geselecteerd.

en: This is the default DVD device to use.
nl: Standaard DVD apparaat dat gebruikt wordt.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
nl: Het standaard DVD apparaat (of bestand) dat gebruikt moet worden. Vergeet niet de dubbele punt achter de apparaat letter (bijvoorbeeld D:)

en: This is the default VCD device to use.
nl: Standaard VCD apparaat dat gebruikt wordt.

en: This is the default VCD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
nl: Dit is het standaard VCD apparaat. Indien niet gespecificeerd, zal er automatisch een geschikt CD-ROM apparaat worden geselecteerd.

en: This is the port used for UDP streams. By default, we chose 1234.
nl: Het poortnummer voor gebruik van UDP streams. Standaard is 1234.

en: This is the typical size of UDP packets that we expect. On Ethernet it is usually 1500.
nl: De standaard gebruikte grootte van UDP pakketten dat verwacht wordt. Normaal voor Ethernet is dit 1500.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
nl: Hiermee wordt een waarde (positief of negatief) aan de standaard prioriteit van VLC toegevoegd. Het wordt gebruikt om de prioriteit van VLC ten opzichte van andere programma's of andere VLC instanties te regelen.

en: This option allows you to define playlist bookmarks.
nl: Met deze opties kunnen bookmarks voor de afspeelijst worden ingesteld

en: This option allows you to delay the audio output. You must give a number of milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
nl: Vertraag de audio output, deze optie is handig als audio en video niet synchroon lopen.

en: This option allows you to save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
nl: Met deze optie kan de ruwe codec data worden opgeslagen indien de dummy interface is geselecteerd in de algemene opties.

en: This option allows you to select additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
nl: Via deze optie kunnen extra interfaces gebruikt worden. Ze worden in de achtergrond geopend als aanvulling op de standaard interface. Maak een lijst van door komma's gescheiden interface modules. (gebruikelijke waarden zijn: logger, gestures, sap, rc, http, screensaver)

en: This option allows you to select additional interfaces used by VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a comma separated list of interface modules. (common values are logger, gestures, sap, rc, http or screensaver)
nl: Via deze optie kunnen extra interfaces gebruikt worden. Ze worden in de achtergrond geopend als aanvulling op de standaard interface. Maak een lijst van door komma's gescheiden interface modules. (gebruikelijke waarden zijn: logger, gestures, sap, rc, http, screensaver)

en: This option allows you to select control interfaces.
nl: Met deze optie kan je bedienings interfaces selecteren.

en: This option allows you to select the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nl: Deze optie selecteert de audio output methode, die gebruikt wordt door VLC. Standaard wordt automatisch de best beschikbare methode gekozen.

en: This option allows you to select the interface used by VLC.
    The default behavior is to automatically select the best module available.
nl: Via deze optie kan de interface die VLC gebruikt geselecteerd worden.
    Standaard wordt automatisch de beste interface gekozen.

en: This option allows you to select the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
nl: Selecteer de video output methode die VLC gebruikt.
    Noot: Standaard wordt automatisch de best beschikbare methode gekozen.

en: This option allows you to set the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
nl: Deze optie laat u het aantal kanalen instellen voor audio uitvoer, indien dat mogelijk is. (dus als zowel uw hardware als de audio die u afspeelt dit ondersteunen.

en: This option allows you to set the default path that the interface will open when looking for a file.
nl: Stel het standaard zoekpad in waar de interface naar bestanden gaat zoeken.

en: This option allows you to set the language of the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
nl: Met deze optie kunt u de taal van uw interface instellen. De taal van uw besturingssysteem wordt automatisch gedetecteerd als "auto" hier is ingesteld.

en: This option allows you to specify an additional path for VLC to look for its modules.
nl: Met deze optie kunt u een extra zoekpad aangeven, waar VLC modules kan vinden.

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
nl: Specificeer de map die de ncurses bestandenkiezer eerst zal tonen.

en: This option allows you to use a plugins cache which will greatly improve the start time of VLC.
nl: VLC gebruikt een plugin cache waardoor het VLC aanzienlijk sneller kan starten.

en: This option allows you to use the S/PDIF audio output by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
nl: Deze optie laat u standaard S/PDIF audio output gebruiken als zowel uw hardware als de audio die u afspeelt dit ondersteunen.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
nl: Deze optie kan gebruikt worden om de methode waarop VLC zijn codecs (decompressie methoden) selecteert te wijzigen. Het gebruik van deze optie is enkel voor gevorderde gebruikers en ontwikkelaars aangezien hiermee het afspelen van video onmogelijk kan worden.

en: This option minimizes the number of threads needed to run VLC
nl: Minimaliseer het aantal threads dat VLC nodig heeft om te draaien

en: This option will drop/duplicate video frames to synchronise the video track on the audio track.
nl: Dupliceer of verwijder beelden om video te synchroniseren met het geluid.

en: This options sets the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
nl: De optie stelt het informatie niveau in (0=alleen errors en standaard berichten, 1=waarschuwingen, 2=debug).

en: This options turns off all warning and information messages.
nl: Zet alle waarschuwingen en informele berichten uit.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
nl: Dit programma wordt verspreid ZONDER ENIG GARANTIE, voor zover dit door de wet is toegestaan.
    Het programma mag verspreid worden onder verplichtingen van de GNU General Public License;
    Zie het bestand COPYING voor details.
    Geschreven door het VideoLAN team; zie het bestand AUTHORS.

en: This saves the audio output volume when you select mute.
nl: Hier wordt het huidige volume opgeslagen tijdens mute.

en: This string is a comma separated list of attribute identifiers to search for a playlist title or empty to use all attributes.
nl: Een door komma's gescheiden lijst van attribuut identifiers wordt gebruikt om naar titel in een afspeellijst te zoeken. Laat leeg voor zoeken op alle attributen.

en: This string is a comma separated list of scope names or empty if you want to use the default scopes. It is used in all SLP queries.
nl: Een door komma's gescheiden lijst van 'scope' namen wordt gebruikt voor zoeken in SLP zoekvragen. Laat leeg voor zoeken op all 'scope' namen.

en: This string is a list of naming authorities to search. Use "*" for all and the empty string for the default of IANA.
nl: Zoek op deze 'authoriteit naam'. Gebruik "*" voor zoeken op alle en een lege string voor de standaard in IANA.

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
nl: Hoge kwaliteit audio resampling can processor intensief zijn, dus dit kan uitgeschakeld worden zodat een minder goed algoritme gebruikt zal worden.

en: This will allow you to add a post-processing filter to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or to clone or distort the video window.
nl: Voeg nabewerkingsfilters toe om de beeldkwaliteit te verhogen. Bijvoorbeeld voor deinterlacing, of het klonen van het beeld.

en: This will allow you to add a subpictures filter for instance to overlay a logo.
nl: Voeg een filter toe om bijvoorbeeld een logo over het beeld te tonen.

en: This will force a mono audio output.
nl: Dit zal mono geluid forceren

en: This will force the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
nl: Forceer de beeldverhouding. Bijvoorbeeld: somige DVDs zeggen 16:9 grootte te zijn terwijl ze eigenlijk maar 4:3 leveren. Dit kan als hint worden gebruikt door VLC wanneer een film geen beeldverhouding informatie bevat. De toegestane waarden zijn x:y (4:3, 16:9, etc.), ze geven de totale beeldverhouding weer, of gebruik een gebroken getal (float) (1.25, 1.3333, etc.) wat de beeldpunt grootte voorstelt.

en: Tibetan
nl: Tibetaans

en: Time
nl: Positie

en: Time (in seconds) to wait for a response from the CDDB server
nl: Tijd (in seconden) waarop wordt gewacht voor een antwoord van de CDDB server

en: Time To Live
nl: Levenstijd

en: Time display sub filter
nl: Tijd afbeeldingsfilter

en: Time format string (%Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second
nl: Tijdformaat (%Y = jaar, %m = maand, %d = dag, %H = uur, %M = minuut, %S = seconden

en: Time format string (%Y%m%d %H%M%S)
nl: Formaat tijd (%Y%m%d %H%M%S)

en: Time overlay
nl: Tijd overlap

en: Time position
nl: Positie van de tijd

en: Title
nl: Titel

en: Title
nl: Titel

en: Title %d (%d)
nl: Titel %d (%d)

en: Title %i
nl: Titel %i

en: Title metadata
nl: Titel metadata

en: Title:
nl: Titel:

en: To
nl: Tot

en: Toggle _Interface
nl: _Interface

en: Toggle fullscreen mode
nl: Volledig scherm

en: Toggle the status bar...
nl: Toggle de statusbar...

en: Toggling toolbar...
nl: Toggle toolbar...

en: Tool
nl: Applicatie

en: Top
nl: Boven

en: Top left corner x coordinate
nl: X positie linkerbovenhoek

en: Top left corner y coordinate
nl: Y positie linkerbovenhoek

en: Top-Left
nl: Links-boven

en: Top-Right
nl: Rechts-boven

en: Track
nl: Spoor

en: Track
nl: Spoor

en: Track %i
nl: Spoor %i

en: Track Number
nl: Spoor Nummer

en: Track settings
nl: Instellingen voor sporen

en: Tracks
nl: Sporen

en: Transcode audio
nl: Transcodeer audio

en: Transcode options
nl: Transcode opties

en: Transcode stream output
nl: Transcodeer stream

en: Transcode video
nl: Transcodeer video

en: Transcoding options
nl: Transcoding opties

en: Transform type
nl: Transformatie type

en: Transparency of the logo
nl: Transparantie van het logo (255-0)

en: Transparent Cube
nl: Transparante kubus

en: Treat as a pipe rather than as a file
nl: Beschouw bestand als een pipe

en: Trigger button
nl: Activeer knop

en: Try to fix some bugs
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma
nl: 1  autodetectie
    2  msmpeg4 oude stijl
    4  xvid met interlacing
    8  ump4
    16 geen padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma

en: Try to parse the SAP
nl: Probeer de SAP te parsen

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
nl: Probeer hardware acceleratie voor YUV->RGB conversies te gebruiken. Deze optie heeft geen effect als overlays gebruikt worden.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
nl: Probeer drievoudige buffering te gebruiken bij YUV overlays. Dat resulteert in veel hogere beeldkwaliteit (geen geflikker).

en: Try to work around buggy OSS drivers
nl: Workaround voor foutieve OSS drivers

en: Tuner TV Channel
nl: Tuner TV kanaal

en: Tuner number
nl: Tuner nummer

en: Tuner properties
nl: Tuner eigenschappen

en: Turkish
nl: Turks

en: UDP port
nl: UDP poort

en: UDP stream output
nl: UDP stream uitvoer

en: UDP/RTP input
nl: UDP/RTP invoer

en: UNIX socket command input
nl: Socket bedieningsmodule

en: Ukrainian
nl: Oekrains

en: Undefined
nl: Niet gedefinieerd

en: Uninstall Windows Service
nl: Deinstalleer Windows Service

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown Video
nl: Onbekende video

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Update
nl: Bijwerken

en: Usage: %s [options] [playlistitems] ...
    You can specify multiple playlistitems on the commandline. They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the playlistitem directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Playlistitem MRL syntax:
      URL[@[title][:chapter][-[title][:chapter]]] [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      [file://]filename              Plain media file
      http://ip:port/file            HTTP URL
      ftp://ip:port/file             FTP URL
      mms://ip:port/file             MMS URL
      screen://                      Screen capture
      [dvd://][device][@raw_device]  DVD device
      [vcd://][device]               VCD device
      [cdda://][device]              Audio CD device
      udp:[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc:pause                      Special item to pause the playlist
      vlc:quit                       Special item to quit VLC
nl: Gebruik: %s [opties] [afspeellijst elementen] ...
    Je kan meerdere afspeellijstelementen specificeren. Ze worden dan achter elkaar in de afspeellijst geplaatst.
    Het eerste element wordt als eerste afgespeeld.
    
    Opties-stijlen:
      --optie  Een globale optie die gedurende het programma effectief is.
       -optie  Een een letterige versie van een globale --optie.
       :optie  Een optie die enkel van toepassing zal zijn op het afspeellijst 
               element dat er aan voorafgaat en globale opties negeert.
    
    Playlist MRL syntax::
      URL[@[titel][:hoofdstuk][-[titel][:hoofdstuk]]] [:optie=waarde]
    
      Veel van de globale --opties kunnen ook gebruikt als MRL specifieke :opties.
      Meerdere :optie=waarde paren kunnen worden gespecificeerd.
    
    URL syntax:
      [file://]bestandsnaam          gewoon mediabestand
      http://ip:poort/bestand        HTTP URL
      ftp://ip:poort/bestand         FTP URL
      mms://ip:poort/bestand         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      [dvd://][apparaat[@raw_device] DVD apparaat
      [vcd://][apparaat]             VCD apparaat
      [cdda://][apparaat]            Audio CD apparaat
      udp:[[<bron adres>]@[<bind adres>][:<bind poort>]]
                                     UDP stream verzonden door streaming server
      vlc:pause                      speciaal item om VLC te pauzeren
      vlc:quit                       speciaal item om VLC te stoppen

en: Use DVD Menus
nl: Gebruik DVD menus

en: Use DVD menus
nl: Gebruik DVD menus

en: Use IPv6 to announce this session with SAP
nl: Gebruik IPv6 om deze SAP te verzenden

en: Use RTP over RTSP (TCP)
nl: Gebruik RTP over RTSP (TCP)

en: Use SAP cache
nl: Gebruik SAP cache

en: Use VLC as a server of streams
nl: Gebruik VLC als stream server

en: Use a plugins cache
nl: Gebruik een plugin cache

en: Use a subtitles file
nl: Gebruik bestand met ondertiteling

en: Use diseqc with antenna
nl: Gebruik disecq met antenne

en: Use float32 output
nl: Float32 uitvoer

en: Use hardware YUV->RGB conversions
nl: Hardware YUV->RGB conversie

en: Use keyframes
nl: Gebruik keyframes

en: Use playback control?
nl: Afspeel controle gebruiken?

en: Use shared memory
nl: Gebruik gedeeld geheugen

en: Use shared memory to communicate between VLC and the X server.
nl: Gebruik gedeeld geheugen voor het communiceren tussen VLC en de X server

en: Use stream output
nl: Voer uit naar stream

en: Use subtitle file
nl: Gebruik bestand met ondertiteling

en: Use the S/PDIF audio output when available
nl: Gebruik de S/PDIF audio uitvoer als deze beschikbaar is

en: Use the settings of the "freetype" module to choose the font you  want VLC to use for text rendering (to display subtitles for example).
nl: Gebruik de instellingen van de "freetype" module om het lettertype dat VLC gebruikt om tekst af te beelden te wijzigen. (bv. voor ondertiteling).

en: Use this option to run as standalone Qt/Embedded GUI Server. This option is equivalent to the -qws option from normal Qt.
nl: Gebruik deze optie om als standalone Qt/Embedded GUI server te draaien. Deze optie is gelijk aan de -qws optie bij normaal Qt.

en: Use triple buffering for overlays
nl: Gebruik drievoudige buffering voor overlays

en: Use video buffers in system memory
nl: Gebruik buffers in het systeemgeheugen

en: User
nl: Gebruiker

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: VCD Format
nl: VCD formaat

en: VCD device
nl: VCD apparaat

en: VIDEO_TS folder
nl: VIDEO_TS map

en: VLC - Controller
nl: VLC - Bedieningspaneel

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display). You can disable this feature here.
nl: VLC kan boodschappen op het video scherm afbeelden, dit worden "On Screen Display" (OSD) boodschappen genoemd. Hier kan dit uitgezet worden.

en: VLC is an open-source and cross-platform multimedia player for various audio and video formats (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, Ogg, etc.) as well as DVDs, VCDs, CD audio, and various streaming protocols.
    
    VLC is also a streaming server with transcoding capabilities (UDP unicast and multicast, HTTP, etc.) mainly designed for high-bandwidth networks.
    
    For more information, have a look at the web site.
nl: VLC is een open-source en cross-platform multimedia speler voor verschillende audio en video formaten (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, Ogg, ..) maar ook DVDs, VCDs, CD audio, en verschillende netwerk streaming protocolen.
    
    Zie voor meer informatie onze internet pagina.

en: VLC media player
nl: VLC media speler

en: VLC media player is an MPEG, MPEG 2, MP3 and DivX player that accepts input from local or network sources and is licensed under the GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).
nl: De VLC Media Player is een open source MPEG, MPEG 2, MP3 en DivX multimedia speler, die invoer van zowel schijf als netwerk kan afspelen en die gelicenceerd is onder de GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).

en: VLC media player: Open Media Files
nl: VLC media player: Open Media Bestanden

en: VLC media player: Open Subtitle File
nl: VLC media player: Open Ondertitelingsbestand

en: VLC preferences
nl: VLC voorkeuren

en: VLC's implementation of Video On Demand
nl: Video on Demand implementation

en: VLM configuration file
nl: VLM configuratie bestand

en: Verbosity (0,1,2)
nl: Informatie in terminal (0,1,2)

en: Vertical
nl: Vertikaal

en: Vertical Sync
nl: Vertikale Sync

en: Vertical border width in pixels
nl: Verticale randbreedte in pixels

en: Vertical offset
nl: Vertikale offset

en: Vertical offset in pixels of the displayed text
nl: Vertikale offset van de getoonde tekst in pixels

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
nl: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) invoer

en: Video Device
nl: Video Apparaat

en: Video Options
nl: Video Instellingen

en: Video Track
nl: Video Spoor

en: Video alignment
nl: Video oriëntatie

en: Video bitrate tolerance
nl: Video bitrate tolerantie

en: Video crop bottom
nl: Video crop onderkant

en: Video crop left
nl: Video crop links

en: Video crop right
nl: Video crop rechts

en: Video crop top
nl: Video crop bovenkant

en: Video decoder using openmash
nl: H.261 video decoder (gebruikt openmash)

en: Video device
nl: Video apparaat

en: Video device name
nl: Video apparaat naam

en: Video filters are used to postprocess the video stream
nl: Videofilters worden gebruikt om het beeld te bewerken

en: Video filters settings
nl: Video filter instelling

en: Video height
nl: Video hoogte

en: Video input chroma format
nl: Video invoer chroma formaat

en: Video input frame rate
nl: Video bron frame-rate

en: Video output URL
nl: Video uitvoer URL

en: Video output access method
nl: Video uitvoerformaat

en: Video output module
nl: Video uitvoer module

en: Video output muxer
nl: Video uitvoer muxer

en: Video pictures blending
nl: Video mengfilter

en: Video port
nl: Video poort

en: Video scaling
nl: Video ver-groten/kleinen

en: Video scaling filter
nl: Video schalingsfilter

en: Video settings
nl: Video instellingen

en: Video size
nl: Video grootte

en: Video snapshot directory
nl: Video snapshot bestandsmap

en: Video snapshot format
nl: Video snapshot formaat

en: Video title
nl: Video titel

en: Video transformation filter
nl: Video transformatie filter

en: Video width
nl: Video breedte

en: Video x coordinate
nl: Video positie x coordinaat

en: Video y coordinate
nl: Video positie y coordinaat

en: Video4Linux input
nl: Video4Linux invoer

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: View
nl: Toon

en: Visualizations
nl: Visuele effecten

en: Visualize motion vectors
nl: Visualiseer beweging

en: Visualizer
nl: Visuele effecten

en: Visualizer filter
nl: Visuele effecten filter

en: Vobsub subtitles demux
nl: VobSub ondertiteling demux

en: Vocal
nl: Vokaal

en: Vol #
nl: Volume #

en: Vol max #
nl: Volume max #

en: Volume Down
nl: Geluid Zachter

en: Volume Set
nl: Zet volume

en: Volume Up
nl: Geluid Harder

en: Volume down
nl: Geluid zachter

en: Volume normalization
nl: Volume uitbalancering

en: Volume normalizer
nl: Volume uitbalancering

en: Volume up
nl: Geluid harder

en: Vorbis audio encoder
nl: Vorbis audio encodeer

en: Vorbis comment
nl: Vorbis commentaar

en: Wait time (ms)
nl: Wacht tijd (ms)

en: Wall video filter
nl: Videowand filter

en: Wallpaper
nl: Bureaubladachtergrond

en: Wave
nl: Golven

en: When SAP can it will try to parse the SAP. If you don't select this, all announces will be parsed by the livedotcom module.
nl: SAP zal proberen de SAP te parsen. Als deze optie is uitgeschakeld worden alle aankondigingen door de livedotcom module verwerkt.

en: When enabled, the color information from the video won't be decoded (this can also allow you to save some processing power).
nl: Het gebruik van deze optie resulteert in de afwezigheid van kleuren. (Dit kan rekenkracht besparen.)

en: When selected, VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
nl: Speel in willekeurige volgorde bestanden uit de speellijst af, totdat expliciet wordt gestopt.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements
nl: Wanneer SAP flow control is uitgeschakeld, kan je hiermee een vaste inteval tussen de SAP aankondigingen instellen.

en: When this is active, VLC will keep playing the current playlist item over and over again.
nl: Indien dit aan staan zal VLC het huidige afspeellijst onderdeel blijver herhalen.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announces.
nl: Negeer sommige aankondigingen die niet aan de standaard voldoen.

en: When this option is turned on, "Fast start" files will be created. ("Fast start" files are optimized for download, allowing the user to start previewing the file while it is downloading).
nl: Met deze optie worden "Snel start" bestanden gemaakt. ("Snel start") bestanden zijn geoptimaliseerd voor downloaden en tegelijkertijd bekijken.

en: When this option is turned on, the messages sent to the console will be colorized. Your terminal needs Linux color support for this to work.
nl: Als deze optie aan staat, dan worden alle berichten op het console gekleurd weergegeven. De terminal heeft Linux kleurondersteuning nodig om dit te laten werken.

en: When this option is turned on, the preferences and/or interfaces  will show all the available options, including those that most users should never touch.
nl: Als deze optie aan staat, dan zullen de voorkeuren en interfaces standaard alle opties tonen, ook die opties die de meeste gebruikers beter niet kunnen wijzigen.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
nl: Tijdens het gebruik van de PVR input dient deze optie op 1000 gezet te worden.

en: White
nl: Wit

en: Width
nl: Breedte

en: Width in pixels
nl: Breedte in pixels

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetect)
nl: Breedte van de op te nemen stream (-1 voor autodetectie)

en: Will automatically attempt a re-connection in case it was untimely closed.
nl: Probeer automatisch de verbinding te herstellen indien deze te vroeg is gesloten.

en: Will only decode a low resolution version of the video.
nl: Decodeer de video in een lage resolutie.

en: Win32 waveOut extension output
nl: Win32 waveOut extensie uitvoer

en: Window
nl: Venster

en: Window decorations
nl: Venster randen

en: Window properties
nl: Venster eigenschappen

en: Windows GAPI video output
nl: Windows GAPI video uitvoer

en: Windows GDI video output
nl: Windows GDI video uitvoer

en: Workaround bugs
nl: Probeer fouten te omzeilen

en: Writing application
nl: Schrijf applicatie

en: X Screensaver disabler
nl: schakelt de X screensaver uit

en: X coordinate of the logo
nl: X positie van het logo

en: X11 display name
nl: X11 scherm naam

en: X11 video output
nl: X11 video uitvoer

en: XML Parser (using libxml2)
nl: XML parser (gebruikt libxml2)

en: XVideo adaptor number
nl: XVideo adaptor nummer

en: XVideo extension video output
nl: XVideo extensie video uitvoer

en: XVimage chroma format
nl: XVimage chroma formaat

en: Y coordinate of the logo
nl: Y positie van het logo

en: Yellow
nl: Geel

en: You can choose the default deinterlace mode
nl: Selecteer de te gebruiken deinterlace methode

en: You can completely disable the audio output. In this case, the audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nl: Het geluid kan volledig uitgeschakeld worden. De audio decodering wordt dan overgeslagen en dit bespaart wat rekenkracht.

en: You can completely disable the video output. In this case, the video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
nl: Video kan volledig uitgeschakeld worden. De video decodering stap wordt dan overgeslagen. Op deze manier kan er op rekenkracht bespaard worden.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
nl: Alle transparante effecten kunnen uitgezet worden.

en: You can enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values).
nl: De oriëntatie/positionering van het logo in het venster kan hier bepaald worden. Standaard (0) zal het beeld gecentreerd zijn. (0=center, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden. Combinaties van deze waarden zijn ook mogelijk.)

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values by adding them).
nl: De oriëntatie/positionering van de tekst in het venster kan hier bepaald worden. Standaard (0) zal het beeld gecentreerd zijn. (0=center, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden. Combinaties van deze waarden zijn ook mogelijk.)

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window here (x coordinate).
nl: Hiermee kan je de positie van de linkerkant van het videoscherm ten opzichte van het beeldscherm vastleggen.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window here (y coordinate).
nl: Hiermee kan je de positie van de bovenkant van het videoscherm ten opzichte van het beeldscherm vastleggen.

en: You can enforce the time position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values by adding them).
nl: De oriëntatie/positionering van de tijd in het venster kan hier bepaald worden. Standaard (0) zal het beeld gecentreerd zijn. (0=center, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden. Combinaties van deze waarden zijn ook mogelijk.)

en: You can enforce the video alignment in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values).
nl: De oriëntatie/positionering van het beeld in zijn venster kan hier bepaald worden. Standaard (0) zal het beeld gecentreerd zijn. (0=center, 1=links, 2=rechts, 4=boven, 8=beneden. Combinaties van deze waarden zijn ook mogelijk.)

en: You can enforce the video height here. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nl: Forceer de hoogte van de video hier. Standaard (-1) zal VLC zich aan de karakteristieken van de video aan te passen.

en: You can enforce the video width here. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
nl: Forceer de breedte van de video. Standaard (-1) probeert VLC zich aan de karakteristieken van de video aan te passen.

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
nl: Forceer de frequentie van de audio output hier. Gebruikelijke waarden zijn: -1 (automatisch), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: You can move the logo by left-clicking on it.
nl: Het logo verplaatst worden door het te verslepen met de muis

en: You can select here the framebuffer device that will be used for rendering (usually /dev/fb0).
nl: Hier kan het framebuffer apparaat geselecteerd worden dat voor rendering gebruikt wordt (gewoonlijk is dit /dev/fb0).

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
nl: Selecteer een geheugen kopieer module die door VLC moet worden gebruikt. Standaard selecteert VLC de snelste versie die ondersteund wordt door de computer hardware.

en: You can set the address and port the http interface will bind to.
nl: Het IP adres en de poort waarop de HTTP interface zal draaien

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
nl: Het standaard geluidsvolume is in te stellen tussen 0 en 1024.

en: You can set the logo transparency value here (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
nl: Doorzichtigheid van het logo. Van 0 voor volledig transparant tot 255 voor volledig ondoorzichtig.

en: You can set the maximum height that the configuration windows in the preferences menu will occupy.
nl: De maximum hoogte voor de configuratie schermen voor het voorkeuren menu is in te stellen.

en: You can set the trigger button for mouse gestures here.
nl: Wijzig de activeer knop voor muis gebaren.

en: You can specify a custom video window title here.
nl: De titel van het videoscherm.

en: You can specify a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
nl: Je kan een lijst van bladwijzers aanleggen voor een stream in de volgende vorm "{name=bladwijzer-name,time=optionele-begintijd,bytes=optioneel-begin-na-#bytes},{...}"

en: You can specify an HTTP proxy to use. It must be of the form http://myproxy.mydomain:myport/. If none is specified, the HTTP_PROXY environment variable will be tried.
nl: Specificeer de HTTP proxy die gebruikt moet worden. Het formaat is als volgt http://myproxy.mydomain:myport/ . Als er geen proxy gespecificeerd is, dan wordt de omgevingsvariabele HTTP_PROXY geprobeert.

en: You can specify the name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
nl: Kies de naam van het audio apparaat dat gebruikt wordt door de DirectShow module. Als er niets gespecificeerd wordt, dan wordt het standaard apparaat gebruikt.

en: You can specify the name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
nl: Kies de naam van het video apparaat dat gebruikt wordt door de DirectShow module. Als er niets gespecificeerd wordt, dan wordt het standaard apparaat gebruikt.

en: You can specify the size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used.
nl: Kies de grootte van de video dat gebruikt wordt door de DirectShow moduleAls er niets gespecificeerd wordt, dan wordt het standaard grootte voor het aparaat gebruikt.

en: You can use this field directly by typing the full MRL you want to open.
    Alternatively, the field will be filled automatically when you use the controls below
nl: Dit veld kan direct gebruikt worden door handmatig de MRL in te tikken.
    Bij het gebruik van de bedieningselementen hier beneden wordt hij automatisch ingevuld.

en: You can use this field directly by typing the full MRL you want to open.
    Alternatively, the field will be filled automatically when you use the controls below.
nl: Dit veld kan direct gebruikt worden door handmatig de MRL in te tikken.
    Bij het gebruik van de bedieningselementen hier beneden wordt hij automatisch ingevuld.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
nl: Plaats ondertiteling onder de film, in plaats van eroverheen. Probeer verschillende waarden uit om het beste resultaat te bereiken.

en: You can zoom the video by the specified factor.
nl: Vergroot (verklein) de video met deze factor.

en: Zoom
nl: Venstergrootte

en: Zoom video
nl: Vergroot video

en: [cdda:][device][@[track]]
nl: [cdda:][apparaat][@[spoor]]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
nl: [vcd:][apparaat][@[titel][,[hoofdstuk]]]

en: _About...
nl: _Over...

en: _Chapter
nl: _Hoofdstuk

en: _Close
nl: _Sluit

en: _Crop
nl: _Verklein

en: _Eject Disc
nl: Ver_wijder Disk

en: _File
nl: _Bestand

en: _Fullscreen
nl: Volledig Scherm

en: _Hide interface
nl: _Verberg interface

en: _Invert
nl: _Inverteer

en: _Jump...
nl: _Spring...

en: _Language
nl: _Taal

en: _Navigation
nl: _Navigeer

en: _Network Stream...
nl: _Netwerk Stream...

en: _Network stream...
nl: _Netwerk stream...

en: _Open File...
nl: _Open Bestand...

en: _Play
nl: S_peel

en: _Playlist...
nl: _Speellijst...

en: _Preferences...
nl: _Voorkeuren...

en: _Select
nl: _Selecteer

en: _Settings
nl: _Instellingen

en: _Subtitles
nl: _Ondertiteling

en: _Title
nl: _Titel

en: _View
nl: _Toon

en: aRts audio output
nl: aRts audio uitvoer

en: all
nl: alle

en: ask for extra verbosity when displaying help
nl: extra toelichting bij het afbeelden van de help

en: audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
nl: audio filter voor A/52->S/PDIF inkapseling

en: audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
nl: audio filter voor DTS->S/PDIF inkapseling

en: audio filter for PCM format conversion
nl: audio filter voor PCM conversie

en: audio filter for band-limited interpolation resampling
nl: audio filter voor bandgelimiteerde interpolatie resampling

en: audio filter for fixed32->s16 conversion
nl: audio filter voor fixed32->s16 conversie

en: audio filter for fixed32<->float32 conversion
nl: audio filter voor fixed32<->float32 conversie

en: audio filter for float32->s16 conversion
nl: audio filter voor float32->s16 conversie

en: audio filter for float32->s8 conversion
nl: audio filter voor float32->s8 conversio

en: audio filter for float32->u16 conversion
nl: audio filter voor float32->u16 conversie

en: audio filter for float32->u8 conversion
nl: audio filter voor float32->u8 conversie

en: audio filter for linear interpolation resampling
nl: audio filter voor lineaire interpolatie resampling

en: audio filter for s16->fixed32 conversion
nl: audio filter voor s16->fixed32 conversie

en: audio filter for s16->float32 conversion
nl: audio filter voor s16->float32 conversie

en: audio filter for s16->float32 with endianness conversion
nl: audio filter voor s16->float32 met endianness conversie

en: audio filter for s8->float32 conversion
nl: audio filter voor s8->float32 conversie

en: audio filter for simple channel mixing
nl: audio filter voor het downmixen van kanalen

en: audio filter for trivial channel mixing
nl: audio filter voor het mixen van kanalen

en: audio filter for trivial resampling
nl: audio filter voor triviaal resampling

en: audio filter for u8->fixed32 conversion
nl: audio filter voor u8->fixed32 conversie

en: audio filter for u8->float32 conversion
nl: audio filter voor u8->float32 conversie

en: audio filter for ugly resampling
nl: audio filter voor 'lelijke' resampling

en: audio filter using CoreAudio for resampling
nl: audio filter dat CoreAudio gebruikt voor resampling

en: cache size (number of images)
nl: Buffergrootte (aantal beelden)

en: cddax://[device-or-file][@[T]track]
nl: cddax://[apparaat-of-bestand][@[T]num]

en: choose the screen to be used for fullscreen mode.
nl: Kies het scherm voor de mode: volledig scherm

en: chroma
nl: Chroma

en: collapse
nl: inklappen

en: corba control module
nl: corba bedieningsmodule

en: default
nl: standaard

en: delay
nl: vertraging

en: email address reported to CDDB server
nl: email adres dat aan de CDDB server wordt gemeld

en: enable
nl: schakel in

en: expand
nl: uitklappen

en: fast
nl: snel

en: ffmpeg can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
nl: Je kan instellen hoe ffmpeg om moet gaan met fouten. Toegestane waarden lopen van 0 tot 4 (0 betekent geen tolerantie tegen fouten)

en: ffmpeg chroma conversion
nl: ffmpeg chroma conversie

en: ffmpeg post processing filter chains
nl: Lijst van ffmpeg nabewerkingsfilters

en: fixed
nl: absoluut

en: float
nl: gebroken getal

en: full
nl: volledig

en: h264 video encoder using x264 library
nl: H264 video encoder (gebruikt x264)

en: integer
nl: heel getal

en: key
nl: toets

en: language
nl: taal

en: live.com (RTSP/RTP/SDP) demuxer
nl: live.com (RSTP/RTP/SDP) demuxer

en: main program
nl: hoofd programma

en: none
nl: geen

en: normal
nl: normaal

en: overlap
nl: overlapping

en: path to ui.rc file
nl: pad naar ui.rc bestand

en: playlist
nl: afspeellijst

en: print a list of available modules
nl: toon een lijst van beschikbare modules

en: print help for VLC (can be combined with --advanced)
nl: toon help voor VLC (kan worden gecombineerd met --advanced)

en: print help for VLC and all it's modules (can be combined with --advanced)
nl: toon help VLC en al zijn modules (kan worden gecombineerd met --advanced)

en: print help for the advanced options
nl: toon help voor de geavanceerde opties

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced)
nl: toon help voor een specifieke module (kan worden gecombineerd met --advanced)

en: print version information
nl: print versie informatie

en: reset the current config to the default values
nl: herstel de huidige configuratie naar de standaard waarden

en: resets the current plugins cache
nl: verwijder de huidige plugin cache

en: save the current command line options in the config
nl: bewaar de huidige opties in de command-line

en: simple
nl: eenvoudig

en: snapshot height
nl: Beeldhoogte

en: snapshot width
nl: Beeldbreedte

en: stream output
nl: stream uitvoer

en: stream output (MRL)
nl: stroom output (MRL)

en: string
nl: tekst

en: the VideoLAN team <videolan@videolan.org>
nl: het VideoLAN team <videolan@videolan.org>

en: title
nl: Titel

en: use alternate config file
nl: gebruik een alternatief configuratie bestand

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
nl: vcdx://[apparaat-of-bestand][@{P,S,T}num]

en: wxWindows dialogs provider
nl: wxWindows dialoog voorziening
